2015 FIBA Women's 3x3 U18 World Championship Team Schedule

• 2015 USA Basketball 3x3 U18 World Championship Media Guide (to come)

2015 FIBA Women's 3x3 U18 World Championship Team Schedule

FIBA 3x3 U18 Men's World Championship ScheduleU18 Men & Women National Tournaments Results

Preliminary Round Pools

Pool A W-L Pool B W-L Pool C W-L Pool D W-L
Germany 0-0 China 0-0 Andorra 0-0 Belgium 0-0
Hungary 0-0 Estonia 0-0 Egypt 0-0 Brazil 0-0
Israel 0-0 France 0-0 Italy 0-0 Czech Republic 0-0
Slovakia 0-0 Guam 0-0 Romania 0-0 Indonesia 0-0
Spain 0-0 New Zealand 0-0 Switzerland 0-0 Netherlands 0-0
Venezuela 0-0 Poland 0-0 USA 0-0 Turkey 0-0

Preliminary Round

Thursday, June 4
Time Court 1 Court 2 Court 3
3:30 p.m. Hungary - Slovakia Poland - Guam New Zealand - Estonia
3:50 p.m. China - France Spain - Venezuela Andorra - Romania
4:10 p.m. USA - Switzerland Germany - Israel Egypt - Italy
5:40 p.m. Brazil - Czech Republic Netherlands - Belgium Indonesia - Turkey
6 p.m. Hungary - Venezuela Israel - Slovakia Spain - Germany
6:20 p.m. China - New Zealand Poland - France Estonia - Guam
7:50 p.m. USA - Romania Netherlands - Czech Republic --
8:10 p.m. Turkey - Belgium Italy - Switzerland --
8:30 p.m. Brazil - Indonesia Andorra - Egypt --
Friday, June 5
Time Court 1 Court 2 Court 3
3:30 p.m. Hungary - Israel Poland - Estonia Spain - Slovakia
3:50 p.m. New Zealand - France Germany - Venezuela Egypt - Romania
4:10 p.m. USA - Italy China - Guam Andorra - Switzerland
6 p.m. Hungary - Germany Netherlands - Turkey Brazil - Belgium
6:20 p.m. France - Guam Indonesia - Czech Republic Spain - Israel
6:40 p.m. China - Estonia Venezuela - Slovakia Poland - New Zealand
8:30 p.m. USA - Egypt Brazil - Turkey --
8:50 p.m. Netherlands - Indonesia Andorra - Italy --
9:10 p.m. -- Czech Republic - Belgium Romania - Switzerland
Saturday, June 6
Time Court 1 Court 2 Court 3
3:20 p.m. Hungary - Spain Germany - Slovakia Netherlands - Brazil
3:40 p.m. Poland - China New Zealand - Guam Estonia - France
4 p.m. USA - Andorra Egypt - Switzerland Italy - Romania
4:20 p.m. Israel - Venezuela Indonesia - Belgium Turkey - Czech Republic

Round of 16

Saturday, June 6
Time Court 1 Court 2 Court 3
3:30 p.m. A1-D4 C2-B3 D1-A4
4:20 p.m. B2-C3 C1-B4 A2-D3
4:40 p.m. B1-C4 D2-A3 --

Quarterfinals

Sunday, June 7
Time Court 1 Court 2
1:30p.m. Winners: A1-D4 vs. C2-B3 (Q1) Winners: D1-A4 vs. B2-C3 (Q2)
1:50 p.m. Winners: C1-B4 vs. A3-D3 (Q3) Winners: B1-C4 vs. D2-A3 (Q4)

Semifinals

Sunday, June 7
3 p.m. Winners: Q1 vs. Q2 (court 1)
3:30 p.m. Winners: Q3 vs. Q4 (court 1)

Finals

Sunday, June 7
5:15 p.m. Bronze Medal Game: Semifinals losers (court 1)
6:15 p.m. Gold Medal Game: Semifinals winners (court 1)