2014 USA 3x3 National Championship
Colorado Springs, Colo.
May 9-11
2014 USA 3x3 National Championship
Colorado Springs, Colo.
May 9-11
All-Time USA Basketball Men's Roster // S

All-Time USA Basketball Men's Roster // S

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

NOTE: Key to event abbreviations can be found at the bottom of the page

NAME AFFILIATION EVENT RECORD / FINISH
Jamal Sampson Mater Dei H.S. (CA) 2000 YDF-West 2-3 / Silver Medal
1999 YDF-West 3-2 / Silver Medal
Ralph Sampson Harrisonburg H.S. (VA) 1979 PAG 9-0 / Gold Medal
Casey Sanders Tampa Preparatory School (FL) 1999 HSUM Won / 107-95
Kenny Sanders George Mason 1986 USOF-East 3-1 / Silver Medal
Larry Sanders Milwaukee Bucks / VCU 2013 NT-MC N/A
Chris Sandle Arizona State 1985 USOF-West 0-4 / Fourth Place
Mark Stanford Washington 1995 U19 4-4 / Seventh Place
Matt Santangelo Gonzaga 1999 WUG 8-0 / Gold Medal
Jason Sasser Sioux Falls Skyforce / Texas Tech 1998 WC 7-2 / Bronze Medal
1997 TOA 8-1 / Gold Medal
Kenny Satterfield Cincinnati 2000 U20 4-1 / Silver Medal
Rice H.S. (NY) 1998 YDF-East 4-1 / Gold Medal
Glynn Saulters Northeast Louisiana 1968 OLY 9-0 / Gold Medal
Imari Sawyer King H.S. (IL) 1999 YDF-North 1-4 / Bronze Medal
Alex Scales Samsung (Korea) / Oregon 2005 TOA 4-6 / Fourth Place
Stephen Scheffler Purdue 1989 WUG 6-0 / Gold Medal
Jon Scheyer Glenbrook North H.S. (IL) 2006 HSUM Won / 109-91
2005 YDF-Red 3-2 / Bronze Medal
Dwayne Schintzius Florida 1988 SEL 6-0 / N/A
1987 U19 5-2 / Silver Medal
Rick Schmidt Illinois 1974 WC 8-1 / Bronze Medal
Willard Schmidt McPherson Globe Refiners / Creighton 1936 OLY 5-0 / Gold Medal
Tom Schneeberger U.S. Air Force Academy 1978 WC 6-4 / Fifth Place
Steve Scoggin Mater Dei H.S. (CA) 1999 YDF-West 3-2 / Silver Medal
1998 YDF-West 3-2 / Silver Medal
Andre Scott DeMatha H.S. (MD) 1999 YDF-East 2-3 / Fourth Place
Brent Scott Rice 1991 U19 8-0 / Gold Medal
1990 U18 7-0 / Gold Medal
Charles Scott North Carolina 1968 OLY 9-0 / Gold Medal
Dennis Scott Georgia Tech 1987 USOF-East 1-3 / Fourth Place
Melvin Scott Southern H.S. (MD) 2000 YDF-East 1-4 / Fourth Place
Richard Scott Kansas 1993 WUG 7-0 / Gold Medal
1991 USOF-North 4-0 / Gold Medal
Shawnelle Scott St. John's 1991 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Carlton Screen Providence 1987 USOF-East 1-3 / Fourth Place
Shea Seals Tulsa 1996 U20 5-0 / Gold Medal
1996 SEL Lost / 96-90
1994 USOF-North 1-3 / Fourth Place
Joseph See De LaSalle H.S. (CA) 2000 YDF-West 2-3 / Silver Medal
Rony Seikaly Syracuse 1986 WC 9-1 / Gold Medal
1986 GWG 9-1 / Gold Medal
1985 USOF-East 2-2 / Bronze Medal
Brad Sellers Wisconsin 1981 USOF-Midwest 1-3 / Bronze Medal
Ansu Sesay Mississippi 1997 WUG 6-0 / Gold Medal
1995 USOF-South 2-2 / Bronze Medal
Jess Settles Iowa 1994 USOF-North 1-3 / Fourth Place
Mustafa Shakur Arizona 2004 U20 5-0 / Gold Medal
Philadelphia Friends Central H.S. (PA) 2003 U19 7-1 / Fifth Place
Brian Shanahan Duquesne 1986 USOF-East 3-1 / Silver Medal
Ahmad Shareef Pittsburgh 1991 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Brian Shaw UC Santa Barbara 1986 WC 9-1 / Gold Medal
1986 GWG 9-1 / Gold Medal
Tom Sheehey Virginia 1983 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Will Sheehey Indiana 2013 WUG 6-2 / Ninth Place
Kendall Sheets Peoria Caterpillars / Oklahoma A&M 1954 WC 9-0 / Gold Medal
Craig Shelton Georgetown 1978 YURI 4-1 / Silver Medal
Earnest Shelton White Station H.S. (TN) 2000 YDF-South 4-1 / Bronze Medal
Steven Sheppard Maryland 1976 OLY 7-0 / Gold Medal
Will Sheridan Sanford School H.S. (DE) 2002 YDF-East 3-2 / Silver Medal
Scooter Sherrill West Rowan H.S. (NC) 2000 HSUM Won / 98-97
1999 YDF-South 5-0 / Gold Medal
1998 WYG 6-0 / Gold Medal
1998 YDF-South 1-4 / Bronze Medal
Aubrey Sherrod Wichita State 1983 SEL 12-0 / N/A
1982 JC 8-0 / Gold Medal
1982 SI 7-0 / Gold Medal
Jay Shidler Kentucky 1978 WIT 3-0 / Gold Medal
Jerry Shipp Phillips 66ers / Southeastern Oklahoma State 1964 OLY 9-0 / Gold Medal
1963 WC 6-3 / Fourth Place
1963 PAG 6-0 / Gold Medal
Joe Shipp Fairfax H.S. (CA) 1998 YDF-West 3-2 / Silver Medal
Eugene Short Jackson State 1974 WC 8-1 / Bronze Medal
John Shurna Northwestern 2010 SEL N/A
2009 U19 9-0 / Gold Medal
Carl Shy Universal Pictures / UCLA 1936 OLY 5-0 / Gold Medal
Renardo Sidney Fairfax H.S. (CA) 2009 HSUM Lost / 97-89
Cecil Silas U.S. Armed Forces / Georgia Tech 1955 PAG 4-1 / Gold Medal
Robert Siler Wake Forest 1987 USOF-South 3-1 / Silver Medal
Michael Silliman U.S. Armed Forces 1970 WC 6-3 / Fifth Place
1968 OLY 9-0 / Gold Medal
U.S. Military Academy 1967 WC 7-2 / Fourth Place
1967 PAG 9-0 / Gold Medal
1967 WUG 7-0 / Gold Medal
Bobby Simmons DePaul 2000 U20 4-1 / Silver Medal
1999 U19 7-1 / Silver Medal
Simeon H.S. (IL) 1998 U18 6-0 / Gold Medal
Kevin Simmons California-Irvine 1995 USOF-West 1-3 / Fourth Place
Kobi Simmons St. Francis H.S. (GA) 2013 DNT-MC N/A
2013-14 DNT N/A
LeVeldro Simmons Tulane 1993 USOF-North 4-0 / Gold Medal
Lionel Simmons LaSalle 1989 TOA 6-2 / Silver Medal
1987 U19 5-2 / Silver Medal
Melvin Simon New Orleans 1990 USOF-South 3-1 / Gold Medal
Miles Simon Arizona 1995 USOF-West 1-3 / Fourth Place
Dickey Simpkins Providence 1991 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Charlie Simpson USC 1983 USOF-West 0-4 / Fourth Place
Greg Simpson Ohio State 1993 USOF-East 1-3 / Fourth Place
Scott Sinek Brigham Young 1981 USOF-West 4-0 / Gold Medal
Kyle Singler Duke 2010 SEL N/A
South Medford H.S. (OR) 2007 HSUM Won / 100-80
2006 U18 4-0 / Gold Medal
2005 YDF-White 5-0 / Gold Medal
Chris Singleton Florida State 2010 SEL N/A
George Singleton Furman 1981 USOF-South 2-2 / Silver Medal
Charlie Sitton Oregon State 1983 PAG 8-0 / Gold Medal
1982 SEL 2-3 / N/A
Scott Skiles Michigan State 1983 U19 6-2 / Gold Medal
1983 USOF-North 3-1 / Bronze Medal
Brian Skinner Baylor 1997 WUG 6-0 / Gold Medal
1996 U20 5-0 / Gold Medal
1996 SEL Lost / 96-90
1995 USOF-South 2-2 / Bronze Medal
Jose Slaughter Portland 1979 USOF-West 2-2 / Silver Medal
Ron Slay Asheville Altitude / Tennessee 2005 TOA 4-6 / Fourth Place
Donald Sloan Reno Bighorns / Texas A&M 2011 PAG 3-2 / Bronze Medal
Don Slocum Denver Chevrolets / Oklahoma City 1950 WC 5-1 / Silver Medal
Edgar Smallwood U.S. Armed Forces / Evansville 1963 WC 6-3 / Fourth Place
1963 PAG 6-0 / Gold Medal
Keith Smart Indiana 1987 PAG 6-1 / Silver Medal
Garden City J.C. 1986 JC 8-0 / Gold Medal
Marcus Smart Oklahoma State 2013 NT-MC N/A
2013 U19 9-0 / Gold Medal
Marcus H.S. (TX) 2012 U18 5-0 / Gold Medal
Orlando Smart San Francisco 1991 USOF-West 1-3 / Fourth Place
Adrian Smith U.S. Armed Forces / Kentucky 1960 OLY 8-0 / Gold Medal
1959 PAG 6-0 / Gold Medal
Byron Smith Central Connecticut State 1991 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Charles D. Smith Pittsburgh 1988 OLY 7-1 / Bronze Medal
1986 WC 9-1 / Gold Medal
1986 GWG 9-1 / Gold Medal
1985 USOF-East 2-2 / Bronze Medal
Charles E. Smith IV Georgetown 1988 OLY 7-1 / Bronze Medal
1988 SEL 6-0 / N/A
Charles Smith Rider 1994 USOF-East 3-1 / Silver Medal
Chris Smith Connecticut 1990 WC 6-2 / Bronze Medal
1990 GWG 3-2 / Silver Medal
1989 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Craig Smith Boston 2005 WUG 8-0 / Gold Medal
Fairfax H.S. (CA) 2000 YDF-West 2-3 / Silver Medal
Dave Smith Guilford 1970 WUG 8-1 / Silver Medal
Demetrius Smith Callaway H.S. (GA) 1999 YDF-South 5-0 / Gold Medal
Derek Smith Louisville 1981 WUG 7-1 / Gold Medal
Doug Smith Quad City Thunder 1999 PAG 4-1 / Silver Medal
Missouri 1990 WC 6-2 / Bronze Medal
1990 GWG 3-2 / Silver Medal
1989 TOA 6-2 / Silver Medal
Ernest Smith Memphis State 1989 USOF-South 1-3 / Fourth Place
Frank Smith Old Dominion 1985 USOF-South 3-1 / Silver Medal
Garfield Smith Eastern Kentucky 1970 WC 6-3 / Fifth Place
Gene Smith Georgetown 1988 SEL 6-0 / N/A
1981 USOF-East 1-3 / Fourth Place
J.R. Smith Restricted Free Agent 2008 SEL N/A
St. Benedict's (NJ) 2004 HSUM Won / 99-79
2003 YDF-East 2-3 / Fourth Place
Josh Smith Atlanta Hawks 2009 MNT N/A
Oak Hill Academy (VA) 2004 HSUM Won / 99-79
Keith Smith California 1986 USOF-West 3-1 / Gold Medal
Kenny Smith North Carolina 1986 WC 9-1 / Gold Medal
1986 GWG 9-1 / Gold Medal
1983 USOF-East 2-2 / Silver Medal
Kevin Smith Iowa 1991 USOF-North 4-0 / Gold Medal
LaBradford Smith Louisville 1987 U19 5-2 / Silver Medal
Larry Smith Alcorn State 1979 WUG 7-1 / Gold Medal
1979 FICE 1-3 / N/A
Michael Smith Providence 1990 USOF-East 1-3 / Bronze Medal
Mike Smith Brigham Young 1983 U19 6-2 / Gold Medal
1983 USOF-West 0-4 / Fourth Place
Mitchell Smith Utah 1986 USOF-West 3-1 / Gold Medal
Nick Smith Bloomingdale H.S. (FL) 1999 YDF-South 5-0 / Gold Medal
Nolan Smith Duke 2010 SEL N/A
Oak Hill Academy (VA) 2007 HSUM Won / 100-80
2006 U18 4-0 / Gold Medal
Otis Smith Jacksonville 1983 USOF-South 3-1 / Gold Medal
Reggie Smith Texas Christian 1989 USOF-West 2-2 / Bronze Medal
Steve Smith Portland Trail Blazers 2000 OLY 8-0 / Gold Medal
Atlanta Hawks 1999 TOA 10-0 / Gold Medal
Miami Heat 1994 WC 8-0 / Gold Medal
Michigan State 1989 WUG 6-0 / Gold Medal
Stevin Smith Arizona State 1993 U21 8-0 / Gold Medal
1993 U20 6-1 / Silver Medal
Timmy Smith Denbigh H.S. (VA) 2000 YDF-East 1-4 / Fourth Place
Tyler Smith Penn State 2001 WUG 7-1 / Bronze Medal
Tyler Smith Giles County H.S. (TN) 2004 YDF-South 5-0 / Gold Medal
2003 YDF-South 4-1 / Gold Medal
Wayne Smith AIA / California-Irvine 1978 WC 6-4 / Fifth Place
Quin Snyder Duke 1986 USOF-South 2-2 / Bronze Medal
1985 USOF-East 2-2 / Bronze Medal
Dale Solomon Virginia Tech 1981 WUG 7-1 / Gold Medal
Ed Solomon Peoria Caterpillars / West Virginia Tech 1954 WC 9-0 / Gold Medal
Ken Spain Houston 1968 OLY 9-0 / Gold Medal
Patrick Sparks Kentucky 2005 WUG 8-0 / Gold Medal
Marcus Spears Southern Lab H.S. (LA) 2000 YDF-South 4-1 / Bronze Medal
Larry Speicer Alabama 1979 SEL 3-2 / N/A
Duane Spencer Georgetown 1993 USOF-North 4-0 / Gold Medal
Felton Spencer Louisville 1988 JC 7-0 / Gold Medal
1987 USOF-East 1-3 / Fourth Place
Horace Spencer William Tennent H.S. (PA) 2013 DNT-MC N/A
2013-14 DNT N/A
2012 DNT-MC N/A
Tommy Springer Vanderbilt 1979 WUG 7-1 / Gold Medal
Kevin Stacom Providence 1973 WUG 9-0 / Gold Medal
John Stanich Denver Chevrolets / UCLA 1950 WC 5-1 / Silver Medal
Cameron Stanley Millbrook H.S. (NC) 2003 YDF-East 2-3 / Fourth Place
Curtis Staples Virginia 1997 WUG 6-0 / Gold Medal
Matt Steigenga Rockford Lightning / Michigan State 1999 PAG 4-1 / Silver Medal
Lance Stephenson Lincoln H.S. (NY) 2007 YDF-Red 5-0 / Gold Medal
Blake Stepp Gonzaga 2003 PAG 2-3 / Fourth Place
South Eugene H.S. (OR) 1999 YDF-West 3-2 / Silver Medal
DeShawn Stevenson Washington Union H.S. (CA) 1998 YDF-West 3-2 / Silver Medal
Lodrick Stewart Rainier Beach H.S. (WA) 2002 YDF-West 2-3 / Bronze Medal
Michael Stewart California 1994 USOF-West 1-3 / Bronze Medal
Rodrick Stewart Rainier Beach H.S. (WA) 2002 YDF-West 2-3 / Bronze Medal
Gregory Stiemsma Sokhumi Tbilisi (Georgia) / Wisconsin 2011 PAG 3-2 / Bronze Medal
Steve Stipanovich Missouri 1982 JC 8-0 / Gold Medal
1982 SI 7-0 / Gold Medal
Bryant Stith Virginia 1990 WC 6-2 / Bronze Medal
1990 GWG 3-2 / Silver Medal
1989 USOF-South 1-3 / Fourth Place
Alex Stivrins Creighton 1981 USOF-Midwest 1-3 / Bronze Medal
John Stockton Utah Jazz / Gonzaga 1996 OLY 8-0 / Gold Medal
1992 OLY 8-0 / Gold Medal
1992 TOA 6-0 / Gold Medal
Edward Stokes Arizona 1991 U19 8-0 / Gold Medal
Corey Stokes St. Benedict's H.S. (NJ) 2005 YDF-Blue 3-1 / Silver Medal
Greg Stokes Iowa 1983 PAG 8-0 / Gold Medal
1982 USOF-North 3-1 / Bronze Medal
1981 USOF-Midwest 1-3 / Bronze Medal
Jarnell Stokes Tennessee 2013 U19 9-0 / Gold Medal
2012 U18 5-0 / Gold Medal
Diamond Stone Dominican H.S. (WI) 2013 DNT-MC N/A
2013 U16 5-0 / Gold Medal
2013-14 DNT N/A
2012 DNT-MC N/A
Marvin Stone Grissom H.S. (AL) 1999 HSUM Won / 107-95
Amar'e Stoudemire New York Knicks / Cypress Creek H.S. (FL) 2010-12 MNT N/A
Phoenix Suns / Cypress Creek H.S. (FL) 2007 TOA 10-0 / Gold Medal
2007 SNT N/A
2006-08 SNT N/A
2004 OLY 5-3 / Bronze Medal
Damon Stoudamire Arizona 1994 GWG 3-2 / Bronze Medal
1993 WUG 7-0 / Gold Medal
Woodrow Wilson H.S. (OR) 1991 USOF-West 1-3 / Fourth Place
Joe Stratton Peoria Caterpillars / Colgate 1954 WC 9-0 / Gold Medal
Dexter Strickland St. Patrick H.S. (NJ) 2007 YDF-White 3-2 / Bronze Medal
Rod Strickland DePaul 1985 USOF-North 3-1 / Gold Medal
Carlos Strong Georgia 1993 USOF-South 1-3 / Bronze Medal
Rodney Stuckey Detroit Pistons / Eastern Washington 2008 SEL N/A
Willie Sublett San Francisco 1991 USOF-West 1-3 / Fourth Place
Rasheed Sulaimon Duke 2013 U19 9-0 / Gold Medal
Strake Jesuit College Prep (TX) 2012 U18 5-0 / Gold Medal
2012 HSUM Lost / 84-75
Jared Sullinger Northland H.S. (OH) 2010 HSUM W / 101-97
Stephen Sullivan Georgetown 1967 PAG 9-0 / Gold Medal
1967 WUG 7-0 / Gold Medal
DaJuan Summers McDonogh School (MD) 2006 U18 4-0 / Gold Medal
Curtis Sumpter Maroussi BC (Greece) / Villanova 2011 PAG 3-2 / Bronze Medal
Villanova 2004 U20 5-0 / Gold Medal
Jon Sundvold Missouri 1982 WC 7-2 / Silver Medal
1982 WFT 2-1 / Silver Medal
Isaiah Swann Oak Hill Academy (VA) 2003 YDF-East 2-3 / Fourth Place
Duane Swanson Universal Pictures / USC 1936 OLY 5-0 / Gold Medal
Daniel Swartz Wichita Vickers / Morehead State 1959 PAG 6-0 / Gold Medal
Michael Sweetney Georgetown 2001 U21 8-0 / Gold Medal
Robert Swift Garces H.S. (CA) 2003 YDF-West 3-2 / Bronze Medal
Stromile Swift Fair Park H.S. (LA) 1998 HSUM Lost / 104-99
Jordan Swopshire SportsQuest Academy, Va. (MO) 2011 3x3 7-5 / Fifth Place
2011-12 DNT n/a
Fort Zumwalt West H.S. (MO) 2010 DNT-MC n/a
Wally Szczerbiak Minnesota Timberwolves 2001 GWG 5-0 / Gold Medal
1999 TOA 10-0 / Gold Medal
Miami (OH) 1998 GWG 4-1 / Gold Medal

Event Key:

  • * - Named as an alternate
  • X - designates exhibition games played prior to event listed.
  • 3x3 YWC - FIBA 3x3 Youth World Championship (now known as the FIBA U18 World Championship)
  • 3x3 WC - FIBA 3x3 World Championship
  • 3x3 U18 - FIBA 3x3 U18 World Championship
  • DNT - Developmental National Team Program member
  • HSUM - Nike Hoop Summit
  • GWG - Goodwill Games
  • JC - R. William Jones Cup
  • PAG - Pan American Games
  • OLY - Olympic Games
  • TOA - Tournament of the Americas (Olympic or World Championship qualifying tournaments)
  • TUSA - 1993 Team USA (European Tour)
  • U21 - FIBA U21 World Championship
  • U20 - FIBA Americas U20 Championship / U21 World Championship Qualifier
  • U19 - FIBA U19 World Championship
  • U18 - FIBA Americas U18 Championship / U19 World Championship Qualifier
  • U17 - FIBA U17 World Championship
  • U16 - FIBA Americas U16 Championship / U17 World Championship Qualifier
  • USOF - U.S. Olympic Festival
  • WC - FIBA World Championship
  • WYG - World Youth Games
  • YDF - Youth Development Festival
  • YOG - Youth Olympic Games
  • 2013 DNT-MC - Participated in the 2013 Developmental National Team Mini-Camp held in Oct. in Colorado Springs, Colo.
  • 2013 NT-MC - Participated in the 2013 National Team Mini-Camp held July 21-25 in Las Vegas (Nev.)
  • 2012 DNT-MC - Participated in the 2010 Developmental National Team Mini-Camp held in Oct. in Colorado Springs, Colo.
  • 2012 SEL - Trained against the 2012 USA National Team in Las Vegas as a member of the 2012 USA Select Team.
  • 2010-12 MNT - Named a member of the USA Basketball Men's National Team program for 2010-12.
  • 2010 DNT-MC - Participated in the 2010 Developmental National Team Mini-Camp held in Oct. in Colorado Springs, Colo.
  • 2010 SEL - Trained against the 2010 USA National Team in New York and/or Las Vegas as a member of the 2010 USA Select Team.
  • 2009 MNT - Participated in 2009 National Team mini-camp and played in the 2009 USA Basketball Showcase (White vs. Blue) in Las Vegas, Nevada
  • 2008 SNT - Participated in 2008 Senior National Team training and played in 2008 State Farm USA Basketball Challenge in Las Vegas, Nevada; 2008 USA Basketball International Challenge in Macao, China, and Shanghai, China
  • 2008 SEL - 2008 USA Basketball Select Team (trained against the 2008 U.S. Olympic Team in Las Vegas, Nevada)
  • 2007-08 SNT - Named a member of the USA Basketball Men's Senior National Team program for 2007-08.
  • 2007 SNT - Participated in 2007 Senior National Team training and played in 2007 State Farm USA Basketball Challenge in Las Vegas, Nevada)
  • 2007 SEL - 2007 Select Team (trained against the 2007 USA Senior National Team in Las Vegas, Nevada)
  • 2006 SNT - Participated in 2006 Senior National Team training and/or played in 2006 State Farm USA Basketball Challenge in Las Vegas, Nevada; 2006 China Basketball Challenge in Guangzhou, China; and 2006 World Basketball Challenge in Seoul, South Korea)
  • 2000 SEL - 2000 Select Team trained and played an exhibition game (lost 111-74) versus 2000 USA Senior National Team in Honolulu, Hawaii.
  • 1996 SEL - 1996 Select Team played an exhibition game (lost 96-90) versus 1996 USA National Team in Auburn Hills, Michigan.
  • 1993 TUSA - 1993 Team USA European Tour
  • 1992 DEV - 1992 Developmental Team trained against the 1992 USA Senior National Team in San Diego, California.
  • 1988 SEL - 1988 Select Team (European Tour)
  • 1985 WCC - 1985 World Club Championship For Men (Barcelona and Gerona, Spain)
  • 1983 SEL - 1983 Select Team (South Korea and Malaysia)
  • 1982 WFT - 1982 World's Fair Tournament in Knoxville, Tenn. (Pre-World Championship exhibitions)
  • 1982 SEL - 1982 Select Team (European Tour & FIBA 50th Anniversary game)
  • 1982 SI - 1982 Seoul Invitational
  • 1979 SEL - 1979 Select Team (China Tour)
  • 1979 SPA - 1979 Spartakiade (Vilnius, Soviet Union)
  • 1979 FICA - 1979 FIBA Intercontinental Cup - Americas Phase
  • 1979 FICE - 1979 FIBA Intercontinental Cup - Euro Phase
  • 1978 YURI - 1978 Yuri Gagarin Cup (Vilnius, Soviet Union)
  • 1978 WIT - 1978 World Invitational Tournament (Atlanta, Georgia; Chapel Hill, North Carolina; Lexington, Kentucky)
  • 1975 IC - 1975 Intercontinental Cup

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z