2014 USA 3x3 National Championship
Colorado Springs, Colo.
May 9-11
2014 USA 3x3 National Championship
Colorado Springs, Colo.
May 9-11
All-Time USA Basketball Women's Roster // S

All-Time USA Basketball Women's Roster // S

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

NOTE Key to event abbreviations can be found at the bottom of the page.

 
NAME AFFILIATION EVENT RECORD / FINISH
Darlene Saar George Washington 1993 USOF-East 2-2 / Silver
Geraldine Saintilus Seton Hall 1986 USOF-East 1-3 / Fourth
Nykesha Sales Orlando Miracle 1999 WNT 2-0 / N/A
1999 WNT ET 4-1 / N/A
Connecticut 1997 WUG 6-0 / Gold
1996 JCUP 9-0 / Gold
1995 JCUP 6-2 / Bronze
Bloomfield H.S. (CT) 1994 JCUP 8-0 / Gold
1993 USOF-East 2-2 / Silver
Sheri Sam San Jose Lasers 1997 WIIT 3-1 / Gold
1997 TOA 4-2 / Silver
1997 WNT 12-1 / Two Tourney Titles
Vanderbilt 1996 JCUP 9-0 / Gold
1995 JCUP 6-2 / Bronze
1993 USOF-South 4-0 / Gold
Charisse Sampson Kansas 1995 JCUP 6-2 / Bronze
1994 JCUP 8-0 / Gold
1993 JCUP 5-2 / Bronze
Tonya Sampson North Carolina 1991 USOF-South 3-1 / Gold
Katie Lou Samuelson Mater Dei H.S. (CA) 2013 3x3 U18 8-1 / Gold
2013 3x3 U18 FAC 5-0 / Gold
2013 U16 5-0 / Gold
Paige Sauer Connecticut 1997 JCUP 6-1 / Silver
Carl Albert H.S. (NV) 1995 USOF-West 2-2 / Silver
Carlynn Savant Trinity H.S. (TX) 2002 YDF-South 2-3 / Silver
Shoni Schimmel Louisville 2013 WUG 6-0 / Gold
Jolynn Schneider Iowa 1986 USOF-North 1-3 / Silver
Judy Schneider Raytown Piperettes 1971 WC 6-2 / Eighth
Wendy Scholtens Vanderbilt 1989 USOF-South 1-3 / Bronze
Erin Scholz Colorado 1995 JCUP 6-2 / Bronze
1994 USOF-West 2-2 / Silver
Doherty H.S. (CO) 1993 USOF-West 0-4 / Fourth
Lindsay Schrader Bartlett H.S. (IL) 2004 YDF-North 2-3 / Silver
Sarah Schreib James Madison 1994 USOF-East 3-1 / Bronze
Heather Schreiber Texas 2002 U20 4-0 / Gold
Beth Schroeder Long Beach State 1980 JCUP 7-2 / Bronze
1979 USOF-West 2-2 / Bronze
Kay Schroeder Illinois State 1994 USOF-North 0-4 / Fourth
Kelly Schumacher Connecticut 2000 SEL Lost / 97-31
2000 JCUP 4-0 / Gold
Janet Schwarz Rutgers 1982 USOF-East 1-3 / Bronze
Norma Schwarz Sioux Machinery / Westmar College 1963 PAG 6-1 / Gold
Marsha Scoggin Wayland Baptist College / Hutcherson Flying Queens 1959 PAG 8-0 / Gold
Doris Scoggins Nashville Business College 1957 WC 8-1 / Gold
Alisa Scott Mississippi 1987 PAG 4-0 / Gold
1987 WUG 4-1 / Fifth
1985 WUG 5-1 / Silver
Anita Scott Southern Illinois 1991 JR SEL 5-1 / N/A
1991 USOF-North 2-2 / Silver
Betty Scott Hutcherson Flying Queens / Wayland Baptist College 1963 PAG 6-1 / Gold
Gert Scott Louisiana State 1985 U19 4-2 / Fifth
1985 USOF-East 3-1 / Silver
Towson Catholic H.S. (MD) 1983 USOF-East 2-2 / Bronze
Lori Scott Louisiana Tech 1983 WUG 5-1 / Gold
Olympia Scott Stanford 1997 WUG 6-0 / Gold
1995 JCUP 6-2 / Bronze
1994 USOF-West 2-2 / Silver
St. Bernard H.S. (CA) 1993 USOF-West 0-4 / Fourth
Reagan Scott Colorado 1995 USOF-West 2-2 / Silver
1994 USOF-West 2-2 / Silver
Patrina Scruggs Auburn 1988 U18 6-0 / Gold
Betty Searles Nashville Business College 1964 WC 5-4 / Fourth
Evelyn Searles Dowell's Dolls 1959 PAG 8-0 / Gold
Shay Selby Regina H.S. (OH) 2007 YDF-Blue 2-3 / Silver
Theresa Shank Immaculata 1973 WUG 5-3 / Silver
Sarah Sharp Illinois 1989 USOF-North 3-1 / Gold
Becky Shaw Raytown Piperettes 1971 PAG 5-1 / Silver
Eileen Shea Michigan State 1989 USOF-North 3-1 / Gold
Chay Shegog North Carolina 2009 U19 8-1 / Gold
Brooke Point H.S. (VA) 2007 YDF-Blue 2-3 / Silver
Helen Shereda Oakland (MI) 1977 JCUP 3-4 / Fifth
Kamala Sherman Colorado 1990 USOF-West 2-2 / Silver
Liz Sherwood Highlands Ranch H.S. (CO) 2002 YDF-West 0-5 / Fourth
Marcia Shieldknight Wayland Baptist College / Hutcherson Flying Queens 1971 WC 6-2 / Eighth
1971 PAG 5-1 / Silver
Liz Shimek Michigan State 2005 WUG 7-0 / Gold
Tiffanie Shives Lansing Christian H.S. (MI) 2004 YDF-North 2-3 / Silver
Stacey Siebert Texas Tech 1987 USOF-South 2-2 / Silver
Kim Silloway Virginia 1983 USOF-East 2-2 / Bronze
Dymond Simon St. Mary's H.S. (AZ) 2005 YDF-Blue 5-0 / Gold
Juliene Simpson (neé Brazinski) John F. Kennedy College 1976 OLY 3-2 / Silver
1976 FOQ 5-0 / Gold
1975 WC 4-3 / Eighth
1975 PAG 7-0 / Gold
1973 WUG 5-3 / Silver
Odyssey Sims Baylor 2013 WNT MC N/A
2013 WUG 6-0 / Gold
2011 WUG 6-0 / Gold
Barbara Ann Sipes Raytown Piperettes 1967 WC 1-5 / 11th
1967 PAG 6-2 / Silver
Iowa Wesleyan 1957 WC 8-1 / Gold
K.C. Dons 1955 PAG 8-0 / Gold
Skyla Sisco Montana 1995 USOF-West 2-2 / Silver
Kelly Skalicky Albany H.S. (MN) 1979 USOF-Midwest 2-2 / Silver
Megan Skouby Mentor H.S. (OH) 2004 YDF-North 2-3 / Silver
Annette Smith Texas 1983 WUG 5-1 / Gold
Bria Smith Christ the King H.S. (NY) 2010 U17 8-0 / Gold
Brooke Smith Stanford 2005 WUG 7-0 / Gold
Caprice Smith Trinity H.S. (IL) 2003 YDF-North 1-4 / Fourth
Chandrica Smith Stephenson H.S. (GA) 2004 YDF-South 2-3 / Bronze
Charlotte Smith San Jose Lasers 1997 WIIT 3-1 / Gold
North Carolina 1996 JCUP 9-0 / Gold
1995 WUG 6-1 / Silver
1993 USOF-South 4-0 / Gold
1992 U18 4-1 / Silver
Charmin Smith Stanford 1995 USOF-West 2-2 / Silver
L.H. Watkins H.S. (MO) 1993 USOF-North 2-2 / Bronze
Christy Smith Arkansas 1997 WUG 6-0 / Gold
1995 USOF-North 2-2 / Bronze
Katie Smith Detroit Shock 2008 OLY 8-0 / Gold
2008 OLYx 3-0 / Gold
2008 WNT / GLB 6-2 / Silver
2007 TOA 5-0 / Gold
2007 WNT 14-0 / N/A
2007 SEL 3-2 / Silver
07-08 WNT N/A
2006 WC 8-1 / Bronze
2006 WNT 10-1 / First
Minnesota Lynx 2004 OLY 8-0 / Gold
2004 WNT* 13-0 / N/A
2002 WC 9-0 / Gold
2002 WNT Won / 100-59
2000 OLY 8-0 / Gold
99-00 WNT 29-2 / Two Tourney Titles
Columbus Quest 1999 WNT* 2-0 / N/A
1998 WC 9-0 / Gold
1998 WNT* 2-3 / N/A
1997 WIIT 3-1 / Gold
1997 TOA 4-2 / Silver
1997 WNT 12-1 / Two Tourney Titles
Ohio State 1996 JCUP 9-0 / Gold
1995 WUG 6-1 / Silver
1994 GWG 4-0 / Gold
1993 U19 5-2 / Seventh
Marilyn Smith Parsons College 1973 WUG 5-3 / Silver
Mauriece Smith Raytown Piperettes / Missouri-Kansas City 1967 PAG 6-2 / Silver
Nina Smith Waterloo West H.S. (IA) 1998 WYG 5-1 / Bronze
Rhonda Smith Seattle Reign 1997 WNT 12-1 / Two Tourney Titles
1997 TOA 4-2 / Silver
Washington 1993 JCUP 5-2 / Bronze
Rhvonja Smith Florida 1989 USOF-South 1-3 / Bronze
Tangela Smith Sacramento Monarchs 2004 WNT 13-0 / N/A
Iowa 1997 JCUP 6-1 / Silver
1995 USOF-North 2-2 / Bronze
Thera Smith Long Beach Polytechnic H.S. (CA) 1978 USOF-West 1-3 / Fourth
Wanisha Smith Riverdale Baptist H.S. (NJ) 2003 YDF-East 5-0 / Gold
Maurienne Smithson Wayland Baptist College / Hutcherson Flying Queens 1955 PAG 8-0 / Gold
Pat Smykowski North Dakota State 1986 USOF-North 1-3 / Silver
Angie Snider Oregon 1981 USOF-Midwest 2-2 / Bronze
Michelle Snow Houston Comets 2007 WNT 14-0 / N/A
07-08 WNT N/A
2006 WC 8-1 / Bronze
2006 WNT 10-0 / First
2004 WNT 13-0 / N/A
Tennessee 2000 JCUP 4-0 / Gold
Mildred Sonders Nashville Business College 1953 WC 5-1 / Gold
Tia Sossamon Raymore-Peculiar H.S. (MO) 1979 USOF-Midwest 2-2 / Silver
1978 USOF-Midwest 1-3 / Bronze
Brantley Southers South Carolina 1982 USOF-South 4-0 / Gold
Taber Spani Metro Academy (MO) 2009 U19 8-1 / Gold
Tresa Spaulding Brigham Young 1985 WUG 5-1 / Silver
1983 WUG 5-1 / Gold
Nikki Speed Marlborough H.S. (CA) / *Rutgers 2008 U18 5-0 / Gold
2007 YDF-Red 3-2 / Bronze
Sidney Spencer Los Angeles Sparks / Tennessee 2008 WNT% 2-0 / N/A
Judy Spoelstra Washington State 1979 USOF-West 2-2 / Bronze
Debbie Sporcich Oregon 1991 USOF-West 1-3 / Bronze
Amber Sprague Mission Bay H.S. (CA) 2003 YDF-West 2-3 / Bronze
Raquel Spurlock Louisiana Tech 1994 JCUP 8-0 / Gold
1993 U19 5-2 / Seventh
Simone Srubek Fresno State 1989 USOF-West 1-3 / Fourth
1987 USOF-West 3-1 / Gold
Imani Stafford Winward School (CA) 2010 U17 8-0 / Gold
Trisha Stafford California 1993 WUG 6-2 / Bronze
1990 USOF-West 2-2 / Silver
Dawn Staley Charlotte Sting 2004 OLY 8-0 / Gold
2004 WNT* 13-0 / N/A
2002 WC 9-0 / Gold
*2002 WNT Won / 100-59
2000 OLY 8-0 / Gold
99-00 WNT 29-2 / Two Tourney Titles
*1999 WNT 2-0 / N/A
*1999 WNT ET 4-1 / N/A
Philadelphia Rage 1998 WC 9-0 / Gold
Virginia 1996 OLY 8-0 / Gold
95-96 WNT 52-0 / Two Tourney Titles
1995 PAG DNC
1994 WC 7-1 / Bronze
1994 GWG 4-0 / Gold
1993 TOA 6-1 / Gold
1992 JCUP 8-0 / Gold
1991 WUG 8-0 / Gold
1989 U19 3-4 / Seventh
DeNesha Stallworth Pinole Valley H.S. (CA) 2007 YDF-Red 3-2 / Bronze
Alexia Standish Colleyville Heritage H.S. (TX) 2009 U16 5-0 / Gold
Kayla Standish Gonzaga 2011 PAG 2-2 / Seventh
Kate Starbird Stanford 1997 WUG 6-0 / Gold
1994 USOF-West 2-2 / Silver
Lakes H.S. (WA) 1993 USOF-West 0-4 / Fourth
Chris Starr Nevada 1983 USOF-West 1-3 / Silver
Katy Steding Stanford 1996 OLY 8-0 / Gold
95-96 WNT 52-0 / Two Tourney Titles
1995 PAG DNC
1993 TOA 6-1 / Gold
1991 WUG 8-0 / Gold
Amy Stephens Nebraska 1987 USOF-North 1-3 / Fourth
Jill Stephens Parkersburg H.S. (WV) 2004 YDF-East 1-4 / Fourth
Marilyn Stephens Temple 1981 USOF-East 2-2 / Silver
Rehema Stephens UCLA 1989 USOF-West 1-3 / Fourth
Oakland Tech H.S. (CA) 1987 USOF-West 3-1 / Gold
Stacy Stephens Texas 2002 U20 4-0 / Gold
2001 U19 6-1 / Bronze
Trisha Stevens Stanford 1988 U18 6-0 / Gold
Breanna Stewart Connecticut 2013 WNT MC N/A
2013 U19 9-0 / Gold
Cicero-North Syracuse H.S. (NY) 2012 U18 5-0 / Gold
2011 PAG 2-2 / Seventh
2011 U19 8-1 / Gold
2010 U17 8-0 / Gold
2009 U16 5-0 / Gold
June Stewart Wayland Baptist College / Hutcherson Flying Queens 1959 PAG 8-0 / Gold
Jackie Stiles Portland Fire 2002 WNT Won / 100-59
Southwest Missouri State 2000 JCUP 4-0 / Gold
2000 SEL Lost / 97-31
1998 SEL 7-1 / N/A
Claflin H.S. (KS) 1997 U19 6-1 / Gold
1996 U18 4-1 / Silver
Valerie Still Kentucky 1982 JCUP 7-1 / Silver
1981 WUG 6-1 / Silver
1980 JCUP 7-2 / Bronze
Andrea Stinson North Carolina State 1992 JCUP 8-0 / Gold
1991 PAG 4-2 / Bronze
1989 TOA 3-4 / Fourth
Kiah Stokes Linn Mar H.S. (IA) 2010 YOG 6-1 / Bronze
2009 U16 5-0 / Gold
Jasmine Stone Martin Luther King, Jr. H.S. (MI) 2005 YDF-White 2-3 / Silver
Tamryn Story USC 1990 USOF-West 2-2 / Silver
Regina Street Memphis State 1991 PAG 4-2 / Bronze
Mitchell H.S. (TN) 1981 JCUP 7-1 / Silver
Shekinna Stricklen Tennessee 2011 WUG 6-0 / Gold
Morrilton H.S. (AR) 2008 U18 5-0 / Gold
2007 YDF-Red 3-2 / Bronze
Ann Strother Connecticut 2012 3x3 WC 9-0 / Gold
2003 PAG 5-2 / Silver
Highlands Ranch H.S. (CO) 2001 U19 6-1 / Bronze
Lois Stuflick Parsons College 1971 PAG 5-1 / Silver
Tora Suber Virginia 1994 JCUP 8-0 / Gold
Downingtown H.S. (PA) 1993 USOF-East 2-2 / Silver
Katherine Suderman Mission College Prep (CA) 2003 YDF-West 2-3 / Bronze
Diana Supstiks Drake 1978 USOF-Midwest 1-3 / Bronze
Tammy Svoboda Princeton H.S. (OH) 1987 USOF-North 1-3 / Fourth
Jackie Swaim Texas 1979 WC 5-1 / Gold
1979 PAG 5-1 / Silver
1979 JCUP 6-0 / Gold
Jacinda Sweet Arizona 1993 USOF-West 0-4 / Fourth
Laura Switzer Hutcherson Flying Queens / Wayland Baptist College 1963 PAG 6-1 / Gold
Sheryl Swoopes Houston Comets 07-08 WNT N/A
2006 WC 8-1 / Bronze
2006 WNT 10-1 / First
2004 OLY 8-0 / Gold
2004 WNT* 13-0 / N/A
2002 WC 9-0 / Gold
2002 WNT* Won / 100-59
2000 OLY 8-0 / Gold
1999 WNT 2-0 / N/A
1999 WNT ET 4-1 / N/A
Texas Tech 1996 OLY 8-0 / Gold
95-96 WNT 52-0 / Two Tourney Titles
1995 PAG DNC
1994 WC 7-1 / Bronze
1994 GWG 4-0 / Gold
Sonja Swopes New Hampton H.S. (OH) 1991 USOF-East 2-2 / Fourth
April Sykes Rutgers 2011 PAG 2-2 / Seventh

KEY TO EVENTS LISTED

  • # - Injured
  • * - USA Basketball Women's Senior National Team core group member
  • X - Following an event listed, an 'x' indicates exhibition games for that event.
  • & - Competed in the 1998 pre-World Championship tour, but was injured and forced to withdraw (replaced by Taj McWilliams-Franklin); named to the 2002 World Championship Team, but was injured and forced to withdraw (replaced by Jen Gillom).
  • % - Played games with USA Women's National Team, but was not a member of the USA Women's National Team.
  • ^ - Accepted an invitation to the USA Basketball National Team Mini-Camp, but was competing in the WNBA Finals and unable to attend.
  • 3x3 YWC – FIBA 3x3 Youth World Championship
  • 3x3 WC - FIBA 3x3 World Championship
  • 3x3 U18 - FIBA 3x3 U18 World Championship
  • 3x3 U18 FAC - FIBA Americas 3x3 U18 Championship
  • FOQ - FIBA Olympic Qualifying Tournament
  • GG - Goodwill Games
  • JCUP - R. William Jones Cup
  • OLY - Olympic Games
  • PAG - Pan American Games
  • TOA -FIBA Americas Championship / Tournament of the Americas (Olympic or World Championship qualifier)
  • U21 - FIBA U21 World Championship
  • U20 - FIBA Americas U20 Championship (U21 qualifier)
  • U19 - FIBA U19 World Championship
  • U18 - FIBA Americas U18 Championship (U19 qualifier)
  • U17 - FIBA U17 World Championship
  • U16 - FIBA Americas U18 Championship (U17 qualifier)
  • WC - FIBA World Championship
  • WNT - USA Basketball Women's National Team (further breakdown below)
  • WUG - World University Games
  • WYG - World Youth Games
  • YOG - Youth Olympic Games
  • 1998 SEL - College team tour of Poland, Puerto Rico and Spain, playing against national teams in those respective countries
  • 2000 SEL - 2000 Select Team trained and played an exhibition game (lost 97-31) versus 2000 USA Senior National Team in Honolulu, Hawaii
  • 2007 SEL - 2007 FIBA World League Tournament in Ekaterinburg, Russia
  • 2010 SEL - 2010 Select Team trained with the USA National Team during its spring training in Storrs, Conn.

WNT Events:

  • 2013 WNT MC - Women’s National Team mini-camp, held Oct. 4-6 in Las Vegas, Nev.
  • 2012 WNT  - Women’s National Team pre-Olympic exhibition games (5-0).
  • 2011 WNT ET - Women’s National Team European Tour (Italy, Spain, Czech Republic, Hungary)
  • 2010 WNT - Competed for USA Basketball in an exhibition game against a team of WNBA stars (won, 99-72)
  • 09-12 WNT - Member of the 2009-12 National Team, from which the 2010 World Championship and 2012 Olympic teams will be named.
  • 2009 UMMC - Competed in the 2009 UMMC Ekaterinburg International Invitational in Russia (3-0, gold)
  • 2009 WNT MC - Women’s National Team mini-camp, held Sept. 30 - Oct. 5 in Washington, D.C.
  • 2008 WNT GLB - Competed in the 2008 Good Luck Beijijng Tournament (4-2, silver)
  • 2008 WNT - Played in all or some of the USA's 2008 Spain (2-0) training camp.
  • 2007 WNT - Played in all or some of the USA's 2007 College Tour (8-0), 2007 Tour of Italy (4-0) and two exhibition games vs. Australia (2-0)
  • 2006 WNT - Played in all or some of the USA's 2006 Spring Training, including two European Tours (6-0) and the Australia-hosted Opals World Challenge (4-1, tournament title)
  • 2004 WNT - 2004 Spring Training (Cuba, Europe, USA)
  • 2002 WNT - 2002 Spring Training (game vs. WBCA College All-Stars)
  • 99-00 WNT - 1999-2000 team that went 29-2 and won the 1999 U.S. Olympic Cup and USA Basketball Invitational titles
  • 1999 WNT - 1999 Spring Training (two games vs. Germany)
  • 1999 WNT ET - 1999 Winter European Tour
  • 1998 WNT - 1998 USA Goldmark Cup Team (Australia)
  • 1997 WNT - 1997 Spring training in Canada and Germany
  • 1997 WIIT - 1997 USA Basketball International Invitational (Colorado Springs)
  • 95-96 WNT - 1995-96 team that went 52-0 prior to the Atlanta Olympics

Additional Notes:

  • The 2008 U.S. Olympic Team won the gold medal in a pre-Olympic exhibition tournament, the 2008 FIBA Diamond Ball Tournament, with a 3-0 record over Australia, Russia and Latvia.
  • The 2006 World Championship Team beat Australia 56-49 prior to the Worlds
  • The 2004 U.S. Olympic Team posted a 4-0 exhibition slate, winning the Spain International Invitational (3-0) and defeating a WNBA All-Star Team prior to the Olympic Games.
  • The 2002 World Championship Team competed in the Opals World Challenge (4-0) prior to the World Championship
  • The 2000 U.S. Olympic Team earned a 9-0 exhibition record prior to the Olympics
  • The 1998 World Championship Team went 12-1 and earned the Slovakian Grand Prix title prior to the Worlds.
  • Sylvia Crawley (7 games), Venus Lacey (6 games) and Val Whiting (8 games) each competed during part of the 1995-96 Women's National Team's year-long tour

A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | Y | Z