menu close twitter facebook snapchat instagram youtube article basketball gallery graph left-arrow right-arrow search star trophy video net clipboard shield-check shield-star stopwatch
USA BASKETBALL ALL-TIME MEN'S ROSTER

ALL-TIME USA BASKETBALL MEN'S ROSTER | G

A | B | C | D | E | F | G | H |I| J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

NOTE: Key to Event Abbreviations 

Printable All-Time Listing (PDF)

(Through all 2018 events.)

NAME AFFILIATION EVENT (RECORD/FINISH)
Wenyen Gabriel Wilbraham and Monson (MA) 2016 HSUM (W / 101-67)
Abdul Gaddy
Washington
Bellarmine Prep (WA)
2010 U18 (5-0 / Gold Medal)
2009 HSUM (Lost / 97-89)
Chris Gaines Hawaii 1987 USOF-West (2-2 / Bronze Medal)
Kevin Gaines Clark H.S. (NV) 1999 HSUM (Won / 107-95)
Richard Gallon Louisville 1977 WUG (8-0 / Gold Medal)
Mike Gansey West Virginia 2005 WUG (8-0 / Gold Medal)
Jason Gardner North Central H.S. (IN) 1998 U18 (6-0 / Gold Medal)
Jelani Gardner St. John Bosco H.S. (CA) 1994 USOF-West (1-3 / Bronze Medal)
Thomas Gardner Jefferson H.S. (OR) 2002 YDF-West (2-3 / Bronze Medal)
Darius Garland Brentwood Academy (TN) 2018 HSUM (Lost / 89-76)
2017 DNT-MC
(N/A)
2015 JNT-MC
(N/A)
Winston Garland Southwest Missouri State 1986 JC (8-0 / Gold Medal)
Kevin Garnett Minnesota Timberwolves

Farragut Academy (IL)
2000 OLY (8-0 / Gold Medal)
1999 TOA (10-0 / Gold Medal)
1995 HSUM (Won / 86-77)
Dean Garrett Indiana 1987 PAG (6-1 / Silver Medal)
John Garris Boston 1978 USOF-East (2-2 / Silver Medal)
Kiwane Garris Grand Rapids Hoops / Illinois 1998 WC (7-2 / Bronze Medal)
Kevin Garrity Wardlaw-Hartridge H.S. (NJ) 1999 YDF-East( 2-3 / Fourth Place)
Pat Garrity Notre Dame 1997 U21 (6-2 / Fifth Place)
1995 USOF-West (1-3 / Fourth Place)
Juwan Gary Gray Collegiate Academy (SC) 2018 Next Gen (N/A)
2017 DNT-MC (N/A)
2016 DNT-MC (N/A)
Chris Gatling Old Dominion 1990 WC (6-2 / Bronze Medal)
1990 GWG(3-2 / Silver Medal)
Kenny Gattison Old Dominion 1985 JC (8-1 / Silver Medal)
1983 U19 (6-2 / Gold Medal)
1983 USOF-East (2-2 / Silver Medal)
Rudy Gay Sacramento Kings
Memphis Grizzlies 



Connecticut 
Archbishop Spalding H.S. (MD) 
2015 MNT-MC (N/A)
2014 WC
(9-0 / Gold Medal)
2014 WCX
(4-0 / N/A)
2010 WC
(9-0 / Gold Medal)
2010 WCX (4-0 / N/A)
2010-12 MNT (N/A)
2009 MNT (N/A)
2005 U21 (7-1 / Fifth Place)
2004 HSUM (Won / 99-79)
Sean Gay Omaha Racers 
Texas Tech
1995 PAG (4-3 / Silver Medal)
1986 USOF-South (2-2 / Bronze Medal)
Alonzo Gee Sioux Falls Skyforce/Alabama 2017-19 WCQ W2 (2-0 / N/A)
Paul George Oklahoma City Thunder
Indiana Pacers / Fresno State
2018 MNT-MC (N/A)
2018-20 MNT
(N/A)
2016 OLY
(8-0 / Gold)
2016 MNT
(5-0 / N/A)
2015 MNT-MC
(N/A)
2013 NT-MC
(N/A)
2012 SEL (N/A)
Mark Georgeson Arizona 1987 USOF-West (2-2 / Bronze Medal)
Gus Gerard Virginia 1974 WC (8-1 / Bronze Medal)
John Gerdy Davidson 1979 FICE (1-3 / N/A)
John Gibbons McPherson Globe Refiners / Southwestern 1936 OLY (5-0 / Gold Medal)
Ashton Gibbs Pittsburgh 2011 WUG (7-1 / Fifth Place)
2009 U19 (9-0 / Gold Medal)
Sterling Gibbs Seton Hall Prep (NJ) 2010 YOG (5-2 / 4th Place)
2009 U16 (5-0 / Gold Medal)
2009-10 DNT (N/A)
Daniel Gibson Jones H.S. (TX) 2004 HSUM (Won / 99-79)
Melvin Gibson Western Carolina 1963 WC (6-3 / Fourth Place)
1963 PAG (6-0 / Gold Medal)
Taj Gibson Chicago Bulls / USC 2013 NT-MC (N/A)
2012 SEL (N/A)
Daniel Giddens Wheeler H.S. (GA) 2013 DNT-MC( N/A)
2013 U16 (5-0 / Gold Medal)
2013-14 DNT (N/A)
2012 DNT-MC (N/A)
Alterique Gilbert Miller Grove H.S. (GA) 2015 JNT-MC (N/A)
Robert Gilbert Indiana State 1951 PAG (6-0 / Gold Medal)
John Gilchrist Salem H.S. (VA) 2001 YDF-East (3-2 / Silver Medal)
Michael Gilchrist St. Patrick H.S. (NJ) 2011 HSUM (Won / 92-80)
2010 U17 (8-0 / Gold Medal)
Harry Giles Forest Trail Academy (NC)
Oak Hill Academy (VA)
Wesleyan Christian Academy (NC)
#2016 HSUM (W / 101-67)
2015 JNT-MC (N/A)
2015 U19
(7-0 / Gold Medal)
2014 U17
(7-0 / Gold Medal)
2013 DNT-MC
( N/A)
2013 U16 (5-0 / Gold Medal)
2013-14 DNT (N/A)
2012 DNT-MC (N/A)
Armon Gilliam UNLV 1986 WC (9-1 / Gold Medal)
1986 GWG (9-1 / Gold Medal)
Marcus Ginyard Bishop O'Connell H.S. (VA) 2004 YDF-East (2-3 / Bronze Medal)
Mike Giomi Indiana 1982 USOF-North (3-1 / Bronze Medal)
Asante Gist Roselle Catholic H.S. (NJ) 2012 DNT-MC (N/A)
James Gist Maryland
Good Counsel H.S. (MD)
2007 PAG (3-2 / Fifth Place)
2003 YDF-East (2-3 / Fourth Place)
Jack Givens Kentucky 1978 WIT (3-0 / Gold Medal)
Wayne Glasgow Phillips 66ers / Oklahoma 1952 OLY (8-0 / Gold Medal)
Gregg Glenn III Calvary Christian Academy (FL) 2018 JNT-MC (N/A)
Dion Glover Georgia Tech
Cedar Grove H.S. (GA)
1998 GWG (4-1 / Gold Medal)
1997 HSUM (Won / 97-90)
LeMarcus Golden Tennessee 1993 USOF-South (1-3 / Bronze Medal)
Donald Goldstein Louisville 1959 PAG (6-0 / Gold Medal)
Carl Golston Loyola (IL) 1985 WCC (2-2 / N/A)
Robert Gonzalez Michigan State 1979 USOF-Midwest( 0-4 / Fourth Place)
Andre Goode Northwestern 1983 WUG (6-1 / Bronze Medal)
Derrick Goode Archbishop Spalding H.S. (MD) 1998 YDF-East (4-1 / Gold Medal)
Drew Gooden Kansas 2000 U20 (4-1 / Silver Medal )
Quentin Goodin Taylor County H.S. (KY) 2013 DNT-MC (N/A)
2013-14 DNT (N/A)
Anthony Goods Centennial H.S. (CA) 2004 YDF-West (1-4 / Fourth Place)
Archie Goodwin Sylvan Hills H.S. (AR) 2012 HSUM (Lost / 84-75)
Shaq Goodwin Southwest DeKalb H.S. (GA) 2012 U18 (5-0 / Gold Medal)
Greg Goorjian Arizona State 1978 USOF-West (1-3 / Bronze Medal)
Ryan Goral Horizon H.S. (CO) 1998 YDF-West (3-2 / Silver Medal)
Aaron Gordon Orlando Magic / Arizona
Archbishop Mitty H.S. (CA)
2016 SEL (N/A)
2013 U19 (9-0 / Gold Medal)
2013 HSUM (L / 112-98)
2011 U16 (5-0 / Gold Medal)
2011-12 DNT( N/A)
2010 DNT-MC( N/A)
Ben Gordon Connecticut 2003 PAG (2-3 / Fourth Place)
Carte'Are Gordon Webster Groves (MO)
St. John Vianney H.S. (MO)
2016 U17 (7-0 / Gold)
2015 JNT-MC (N/A)
Drew Gordon Archbishop Mitty H.S. (CA) / *UCLA 2008 HSUM (Won / 98-78)
2007 YDF-Red (5-0 / Gold Medal)
Eric Gordon Houston Rockets
Los Angeles Clippers / Indiana
2018 MNT-MC (N/A)
2018-20 MNT
(N/A)
2010 WC
(9-0 / Gold Medal)
2010 WCX (4-0 / N/A)
2010-12 MNT( N/A)
2009 MNT (N/A)
Eron Gordon North Central H.S. (IN) 2012 DNT-MC (N/A)
Demetreus Gore Pittsburgh 1985 USOF-East (2-2 / Bronze Medal)
Matt Gorman Watertown H.S. (NY) 2001 YDF-East (3-2 / Silver Medal)
Richard Gott Peoria Caterpillars / Murray State 1954 WC (9-0 / Gold Medal)
Jessie Govan St. Mary's H.S. (NY) 2013 DNT-MC( N/A)
2013-14 DNT (N/A)
2012 DNT-MC (N/A)
Ed Graham Wheeling College 1978 USOF-East (2-2 / Silver Medal)
Mal Graham New York 1967 WUG (7-0 / Gold Medal)
Pat Graham Indiana 1990 USOF-South (3-1 / Gold Medal)
Treveon Graham Virginia Commonwealth 2013 WUG (6-2 / Ninth Place)
Jim Grandholm South Florida 1982 SEL (2-3 / N/A)
Danny Granger Indiana Pacers / New Mexico 2010 WC (9-0 / Gold Medal)
2010 WCX (4-0 / N/A)
2010-12 MNT (N/A)
2009 MNT (N/A)
Jerami Grant Philadelphia 76ers / Syracuse
DeMatha Catholic H.S. (MD)
2016 SEL (N/A)
2012 U18 (5-0 / Gold Medal)
Joshua Grant Utah  1991 WUG (6-0 / Gold Medal)
1989 USOF-West (2-2 / Bronze Medal)
Ed Gray Tennessee 1994 USOF-South (3-1 / Gold Medal)
Justin Gray  Wake Forest

Oak Hill Academy (VA)
2005 U21 (7-1 / Fifth Place)
2004 U20 (5-0 / Gold Medal)
2001 YDF-West (0-5 / Fourth Place)
Stuart Gray UCLA 1983 SEL (12-0 / N/A)
1982 USOF-West (0-4 / Fourth Place)
1981 USOF-West (4-0 / Gold Medal)
Taj Gray Oklahoma 2005 U21 (7-1 / Fifth Place)
Jeff Grayer Iowa State 1988 OLY (7-1 / Bronze Medal)
1985 USOF-North (3-1 / Gold Medal)
Kevin Greaney Boston 1978 USOF-East (2-2 / Silver Medal)
A.C. Green Oregon State 1983 SEL (12-0 / N/A)
1982 USOF-West (0-4 / Fourth Place)
Draymond Green Golden State Warriors
Michigan State
2018-20 MNT (N/A)
2016 OLY
(8-0 / Gold)
2016 MNT
(5-0 / N/A)
2015 MNT-MC
(N/A)
2014 SEL (N/A)
2011 WUG (7-1 / Fifth Place)
Jalen Green San Joaquin Memorial H.S. (CA) 2018 JNT-MC (N/A)
2018 U17
(7-0 / Gold Medal)
2017 DNT-MC
(N/A)
2017 U16
(5-0 / Gold Medal)
2016 DNT-MC
(N/A)
JaMychal Green Alabama
St. Jude H.S. (AL) 
2011 WUG (7-1 / Fifth Place)
2008 U18 (4-1 / Silver Medal)
Jeff Green Oklahoma City Thunder / Georgetown


Seattle SuperSonics / Georgetown
2010-12 MNT (N/A)
2009 MNT (N/A)
2008 SEL (N/A)
2007 SEL (N/A)
Kenny Green Wake Forest 1983 USOF-South (3-1 / Gold Medal)
Quade Green Neumann-Goretti H.S. (PA) 2017 HSUM (98-87 / Won)
2016 DNT-MC (N/A)
2016 U18 (5-0 / Gold)
Donte Greene Towson Catholic H.S. (MD) 2007 U19 (8-1 / Silver Medal)
2007 HSUM (Won / 100-80)
2006 U18 (4-0 / Gold Medal)
Matthew Greene Pensacola J.C. 1990 USOF-South (3-1 / Gold Medal)
David Greenwood UCLA 1978 WIT (3-0 / Gold Medal)
LaMar Greer Florida State 1995 USOF-South (2-2 / Bronze Medal)
Lynn Greer Dynamo Moscow (Russia)
Temple
2005 TOA (4-6 / Fourth Place)
2001 WUG (7-1 / Bronze Medal)
Lynn Greer III Roman Catholic H.S. (PA) 2017 DNT-MC (N/A)
2016 DNT-MC (N/A)
Tom Greis Villanova 1986 USOF-East (3-1 / Silver Medal)
Vincent Grier Minnesota 2005 WUG (8-0 / Gold Medal)
Adrian Griffin Connecticut Pride / Seton Hall 1997 TOA (8-1 / Gold Medal)
AJ Griffin Archbishop Stepinac H.S. (NY) 2018 JNT-MC (N/A)
Blake Griffin Detroit Pistons
Los Angeles Clippers / Oklahoma
2018 MNT-MC (N/A)
2018-20 MNT
(N/A)
2015 MNT-MC
(N/A)
2010-12 MNT
(N/A)
Darrell Griffith  Louisville 1978 WIT (3-0 / Gold Medal)
1977 WUG (8-0 / Gold Medal)
Rashard Griffith Wisconsin 1994 USOF-North (91-3 / Fourth Place)
Kalen Grimes Hazelwood Central H.S. (MO) 2003 YDF-North (1-4 / Silver Medal)
Quentin Grimes Kansas
College Park H.S. (TX)
2018 U18 (6-0 / Gold Medal)
2018 HSUM
(Lost / 89-76)
2017 DNT-MC (N/A)
Steve Grote Michigan 1974 WC (8-1 / Bronze Medal)
B.J. Grove Republic H.S. (PA) 1998 YDF-East (4-1 / Gold Medal)
Alex Groza Kentucky 1948 OLY (8-0 / Gold Medal)
Ernie Grunfeld Tennessee 1976 OLY (7-0 / Gold Medal)
1975 PAG (9-0 / Gold Medal)
1975 IC (4-4 / Fifth Place)
Tom Gugliotta Phoenix Suns 1999 TOA (10-0 / Gold Medal)
A.J. Guyton Indiana GWG (4-1 / Gold Medal)

#Injured

Related Content

2019 USA U16s

Tags

The USA women open play in the FIBA Americas U16 Championship against Mexico at 6 p.m. EDT on Sunday, June, 16.

Carol Callan becomes the first female president of a FIBA zone.

Bruce Weber

Tags

Kansas State men’s basketball coach Bruce Weber will lead the USA men into the FIBA U19 World Cup in Greece in June and July.

Coach Licensing & Organization Accreditation Login



Forgot Password?