menu close twitter facebook snapchat instagram youtube article basketball gallery graph left-arrow right-arrow search star trophy video net clipboard shield-check shield-star stopwatch
2019 FIBA World Cup for Men Schedule

First Round Groups

Group A W-L
China flag China 0-0
Ivory Coast flag Ivory Coast 0-0
Poland flag Poland 0-0
Venezuela flag Venezuela 0-0
Group B W-L
Argentina flag Argentina 0-0
Nigeria flag Nigeria 0-0
Russia flag Russia 0-0
South Korea flag South Korea 0-0
Group C W-L
Iran flag Iran 0-0
Puerto Rico flag Puerto Rico 0-0
Spain flag Spain 0-0
Tunisia flag Tunisia 0-0
Group D W-L
Angola flag Angola 0-0
Italy flag Italy 0-0
Philippines flag Philippines 0-0
Serbia flag Serbia 0-0
Group E W-L
Czech Republic flag Czech Republic 0-0
Japan flag Japan 0-0
Turkey flag Turkey 0-0
USA flag USA 0-0
Group F W-L
Brazil flag Brazil 0-0
Greece flag Greece 0-0
Montenegro flag Montenegro 0-0
New Zealand flag New Zealand 0-0
Group G W-L
Dominican Rep. flag Dominican Rep. 0-0
France flag France 0-0
Germany flag Germany 0-0
Jordan flag Jordan 0-0
Group H W-L
Australia flag Australia 0-0
Canada flag Canada 0-0
Lithuania flag Lithuania 0-0
Senegal flag Senegal 0-0

The top two teams from each first round group advance to the second round, where advancing teams from Groups A and B form Group I, teams from C and D form Group J, teams from E and F form Group K and teams from G and H form Group L. The bottom two teams from each first round group will be relegated to the classification round for places 17-32.

Saturday, August 31, 2019

Preliminary Round

Group A
Ivory Coast flag CIV
China flag CHN
Time TBD
@Beijing, China
Poland flag POL
Venezuela flag VEN
Time TBD
@Beijing, China
Group B
Argentina flag ARG
South Korea flag KOR
Time TBD
@Wuhan, China
Russia flag RUS
Nigeria flag NGR
Time TBD
@Wuhan, China
Group C
Spain flag ESP
Tunisia flag TUN
Time TBD
@Guangzhou, China
Iran flag IRI
Puerto Rico flag PUR
Time TBD
@Guangzhou, China
Group D
Angola flag ANG
Serbia flag SRB
Time TBD
@Fohan, China
Philippines flag PHI
Italy flag ITA
Time TBD
@Fohan, China

Sunday, September 1, 2019

Preliminary Round

Group E
Czech Republic flag CZE
USA flag USA
Time TBD
@Shanghai, China
Turkey flag TUR
Japan flag JPN
Time TBD
@Shanghai, China
Group F
Greece flag GRE
Montenegro flag MNE
Time TBD
@Nanjing, China
New Zealand flag NZL
Brazil flag BRA
Time TBD
@Nanjing, China
Group G
Dominican Rep. flag DOM
Jordan flag JOR
Time TBD
@Nanjing, China
France flag FRA
Germany flag GER
Time TBD
@Shenzhen, China
Group H
Canada flag CAN
Australia flag AUS
Time TBD
@Dongguan, China
Senegal flag SEN
Lithuania flag LTU
Time TBD
@Dongguan, China

Monday, September 2, 2019

Preliminary Round

Group A
China flag CHN
Poland flag POL
Time TBD
@Beijing, China
Venezuela flag VEN
Ivory Coast flag CIV
Time TBD
@Beijing, China
Group B
South Korea flag KOR
Russia flag RUS
Time TBD
@Wuhan, China
Nigeria flag NGR
Argentina flag ARG
Time TBD
@Wuhan, China
Group C
Puerto Rico flag PUR
Spain flag ESP
Time TBD
@Guangzhou, China
Tunisia flag TUN
Iran flag IRI
Time TBD
@Guangzhou, China
Group D
Italy flag ITA
Angola flag ANG
Time TBD
@Fohan, China
Serbia flag SRB
Philippines flag PHI
Time TBD
@Fohan, China

Tuesday, September 3, 2019

Preliminary Round

Group E
Japan flag JPN
Czech Republic flag CZE
Time TBD
@Shanghai, China
USA flag USA
Turkey flag TUR
Time TBD
@Shanghai, China
Group F
Brazil flag BRA
Greece flag GRE
Time TBD
@Nanjing, China
Montenegro flag MNE
New Zealand flag NZL
Time TBD
@Nanjing, China
Group G
Germany flag GER
Dominican Rep. flag DOM
Time TBD
@Nanjing, China
Jordan flag JOR
France flag FRA
Time TBD
@Nanjing, China
Group H
Australia flag AUS
Senegal flag SEN
Time TBD
@Dongguan, China
Lithuania flag LTU
Canada flag CAN
Time TBD
@Dongguan, China

Wednesday, September 4, 2019

Preliminary Round

Group A
Ivory Coast flag CIV
Poland flag POL
Time TBD
@Beijing, China
Venezuela flag VEN
China flag CHN
Time TBD
@Beijing, China
Group B
South Korea flag KOR
Nigeria flag NGR
Time TBD
@Wuhan, China
Russia flag RUS
Argentina flag ARG
Time TBD
@Wuhan, China
Group C
Spain flag ESP
Iran flag IRI
Time TBD
@Guangzhou, China
Puerto Rico flag PUR
Tunisia flag TUN
Time TBD
@Guangzhou, China
Group D
Angola flag ANG
Philippines flag PHI
Time TBD
@Fohan, China
Italy flag ITA
Serbia flag SRB
Time TBD
@Fohan, China

Thursday, September 5, 2019

Preliminary Round

Group E
Turkey flag TUR
Czech Republic flag CZE
Time TBD
@Shanghai, China
USA flag USA
Japan flag JPN
Time TBD
@Shanghai, China
Group F
Brazil flag BRA
Montenegro flag MNE
Time TBD
@Nanjing, China
Greece flag GRE
New Zealand flag NZL
Time TBD
@Nanjing, China
Group G
Dominican Rep. flag DOM
France flag FRA
Time TBD
@Nanjing, China
Germany flag GER
Jordan flag JOR
Time TBD
@Nanjing, China
Group H
Canada flag CAN
Senegal flag SEN
Time TBD
@Dongguan, China
Lithuania flag LTU
Australia flag AUS
Time TBD
@Dongguan, China

Friday, September 6, 2019

Second Round

Group I
A1
B1
Time TBD
@Foshan, China
B1
A2
Time TBD
@Foshan, China
Group J
C1
D2
Time TBD
@Wuhan, China
D1
C2
Time TBD
@Wuhan, China

Saturday, September 7, 2019

Second Round

Group k
E1
F2
Time TBD
@Shenzhen, China
F1
E2
Time TBD
@Shenzhen, China
Group L
G1
H2
Time TBD
@Nanjing, China
H1
G2
Time TBD
@Nanjing, China

Sunday, September 8, 2019

Second Round

Group I
A1
B2
Time TBD
@Foshan, China
A2
B2
Time TBD
@Foshan, China
Group J
C1
D1
Time TBD
@Wuhan, China
C2
D2
Time TBD
@Wuhan, China

Monday, September 9, 2019

Second Round

Group k
E2
F2
Time TBD
@Shenzhen, China
E1
F1
Time TBD
@Shenzhen, China
Group L
G1
H1
Time TBD
@Nanjing, China
G2
H2
Time TBD
@Nanjing, China

Tuesday, September 10, 2019

Quarterfinals

I1
J2
Time TBD
@Dongguan, China (Q1)
J1
I2
Time TBD
@Shanghai, China (Q2)

Wednesday, September 11, 2019

Quarterfinals

K1
L2
Time TBD
@Dongguan, China (Q3)
L1
K2
Time TBD
@Shanghai, China (Q4)

Thursday, September 12, 2019

Classification Semifinals

Loser Q1
Loser Q3
Time TBD
@Beijing, China (5th-8th)
Loser Q2
Loser Q4
Time TBD
@Beijing, China (5th-8th)

Friday, September 13, 2019

Medal Semifinals

Winner Q1
Winner Q3
Time TBD
@Beijing, China
Winner Q2
Winner Q4
Time TBD
@Beijing, China

Friday, September 6, 2019

Classification Finals

C3
D4
Time TBD
@Beijing, China
D3
C4
Time TBD
@Beijing, China
A3
B4
Time TBD
@Guangzhou, China
B3
A4
Time TBD
@Guangzhou, China

Saturday, September 7, 2019

Classification Finals

E3
F4
Time TBD
@Duangguam, China
F3
E4
Time TBD
@Duangguam, China
G3
H4
Time TBD
@Shanghai, China
H3
G4
Time TBD
@Shanghai, China

Sunday, September 8, 2019

Classification Finals

C3
D3
Time TBD
@Beijing, China
C4
D4
Time TBD
@Beijing, China
A3
B3
Time TBD
@Guangzhou, China
A4
B4
Time TBD
@Guangzhou, China

Monday, September 9, 2019

Classification Finals

E3
F3
Time TBD
@Duangguam, China
E4
F4
Time TBD
@Duangguam, China
G3
H3
Time TBD
@Shanghai, China
G4
H4
Time TBD
@Shanghai, China

Saturday, September 14, 2019

7th/8th Place Game

Losers of 5-8th semifinals
TBD
Time TBD
@Beijing, China

Saturday, September 14, 2019

5th/6th Place Game

Winners of 5-8th semifinals
TBD
Time TBD
@Beijing, China

Sunday, September 15, 2019

Bronze Medal Game

Semifinals 1 Loser
Semifinals 2 Loser
Time TBD
@Beijing, China

Sunday, September 15, 2019

Gold Medal Game

Semifinals 1 Winner
Semifinals 2 Winner
Time TBD
@Beijing, China

Coach Licensing & Organization Accreditation Login



Forgot Password?