menu close twitter facebook snapchat instagram youtube article basketball gallery graph left-arrow right-arrow search star trophy video net clipboard shield-check shield-star stopwatch

Men's Teams

Nov 23, 2017 7:30 PM est
USA 85 vs. PUR 78
FIBA World Cup of Basketball for Men
2017-19 Americas World Cup Qualifier
Nov 26, 2017 5:00 PM est
USA 91 vs. MEX 55
FIBA World Cup of Basketball for Men
2017-19 Americas World Cup Qualifier

Men's Shop

REPRESENT YOUR FAVORITE PLAYERS

Shop Now USA Basketball

Women's Teams

2017 USA Women's Teams Schedule
Jul 29, 2017 3:00 PM edt ESPN3
USA 73 vs. JPN 66
USA Women's U19 World Cup Team
2017 FIBA Women's U19 World Cup
Jul 30, 2017 3:00 PM edt ESPN3
USA 82 vs. RUS 86
USA Women's U19 World Cup Team
2017 FIBA Women's U19 World Cup - Gold Medal Game
Aug 12, 2017 3:00 PM edt
USA 78 vs. AUS 60
USA Women's U23 National Team
2017 U24 Four Nations Tournament
Aug 13, 2017 3:00 PM edt
USA 107 vs. CAN 61
USA Women's U23 National Team
2017 U24 Four Nations Tournament
Aug 15, 2017 3:00 PM edt
USA 103 vs. JPN 71
USA Women's U23 National Team
2017 U24 Four Nations Tournament

Women's Shop

GRAB YOUR OFFICIAL TEAM SHIRTS NOW

Shop Now USA Basketball

2017-19 Americas World Cup Qualifiers Schedule

First Round Groups

Group A W-L
Argentina flag Argentina 2-0
Uruguay flag Uruguay 2-0
Panama flag Panama 0-2
Paraguay flag Paraguay 0-2
Group B W-L
Brazil flag Brazil 2-0
Chile flag Chile 1-1
Venezuela flag Venezuela 1-1
Colombia flag Colombia 0-2
Group C W-L
USA flag USA 2-0
Mexico flag Mexico 1-1
Puerto Rico flag Puerto Rico 1-1
Cuba flag Cuba 0-2
Group D W-L
Dominican Republic flag Dominican Republic 2-0
Canada flag Canada 1-1
U.S. Virgin Islands flag U.S. Virgin Islands 1-1
Bahamas flag Bahamas 0-2

The top seven teams (the top three finishers in Second Round Group E and F as well as the best fourth place team) qualify for the FIBA World Cup for Men 2019.

The top three finishers from First Round Group A and Group C advance into Second Round Group E. The top three finishers from First Round Group B and Group D advance into Second Round Group F.

*Unless noted, game times listed below are in your local time.


Thursday, November 23, 2017

First Round

Group A
Uruguay flag URU 86
Panama flag PAN 73
6:30 PM EST
Final
@Uruguay
Argentina flag ARG 96
Paraguay flag PAR 63
7:15 PM EST
Final
@Argentina
Group C
Puerto Rico flag PUR 78
USA flag USA 85
7:30 PM EST
Final
@Orlando, FL
Mexico flag MEX 72
Cuba flag CUB 66
10:00 PM EST
Final
@Mexico

Friday, November 24, 2017

First Round

Group B
Chile flag CHI 73
Brazil flag BRA 86
5:00 PM EST
Final
@Chile
Venezuela flag VEN 85
Colombia flag COL 71
7:15 PM EST
@Venezuela
Group D
U.S. Virgin Islands flag ISV 89
Dominican Republic flag DOM 99
2:00 PM EST
@U.S. Virgin Islands
Canada flag CAN 93
Bahamas flag BAH 69
7:00 PM EST
Final
@Canada

Sunday, November 26, 2017

First Round

Group A
Paraguay flag PAR 49
Uruguay flag URU 67
Time TBD
Final
@Paraguay
Panama flag PAN 59
Argentina flag ARG 68
10:00 PM EST
Final
@Panama
Group C
USA flag USA 91
Mexico flag MEX 55
5:00 PM EST
Final
@Greensboro, N.C.
Cuba flag CUB 72
Puerto Rico flag PUR 95
8:00 PM EST
Final
@Cuba

Monday, November 27, 2017

First Round

Group B
Colombia flag COL 69
Chile flag CHI 74
3:00 PM EST
Final
@Columbia
Brazil flag BRA 72
Venezuela flag VEN 60
4:30 PM EST
Final
@Brazil
Group D
Dominican Republic flag DOM 88
Canada flag CAN 76
2:00 PM EST
Final
@Dominican Republic
Bahamas flag BAH 85
U.S. Virgin Islands flag ISV 93
8:00 PM EST
Final
@Bahamas

Thursday, February 22, 2018

First Round

Group B
Brazil flag BRA
Colombia flag COL
Time TBD
@Brazil
Venezuela flag VEN
Chile flag CHI
Time TBD
@Venezuela
Group D
Bahamas flag BAH
Dominican Republic flag DOM
Time TBD
@Bahamas
U.S. Virgin Islands flag ISV
Canada flag CAN
Time TBD
@U.S. Virgin Islands

Friday, February 23, 2018

First Round

Group A
Paraguay flag PAR
Panama flag PAN
Time TBD
@Paraguay
Uruguay flag URU
Argentina flag ARG
Time TBD
@Uruguay
Group C
Mexico flag MEX
Puerto Rico flag PUR
Time TBD
@Mexico
USA flag USA
Cuba flag CUB
10:00 PM EST
@Santa Cruz, CA

Sunday, February 25, 2018

First Round

Group B
Brazil flag BRA
Chile flag CHI
Time TBD
@Brazil
Colombia flag COL
Venezuela flag VEN
Time TBD
@Columbia
Group D
Bahamas flag BAH
Canada flag CAN
Time TBD
@Bahamas
Dominican Republic flag DOM
U.S. Virgin Islands flag ISV
Time TBD
@Dominican Republic

Monday, February 26, 2018

First Round

Group A
Panama flag PAN
Uruguay flag URU
Time TBD
@Panama
Paraguay flag PAR
Argentina flag ARG
Time TBD
@Paraguay
Group C
Cuba flag CUB
Mexico flag MEX
Time TBD
@Cuba
USA flag USA
Puerto Rico flag PUR
10:00 PM EST
@Santa Cruz, CA

Thursday, June 28, 2018

First Round

Group A
Argentina flag ARG
Panama flag PAN
Time TBD
@Argentina
Uruguay flag URU
Paraguay flag PAR
Time TBD
@Uruguay
Group C
Mexico flag MEX
USA flag USA
Time TBD
@Mexico
Puerto Rico flag PUR
Cuba flag CUB
Time TBD
@Puerto Rico

Friday, June 29, 2018

First Round

Group B
Chile flag CHI
Colombia flag COL
Time TBD
@Chile
Venezuela flag VEN
Brazil flag BRA
Time TBD
@Venezuela
Group D
Canada flag CAN
Dominican Republic flag DOM
Time TBD
@Canada
U.S. Virgin Islands flag ISV
Bahamas flag BAH
Time TBD
@U.S. Virgin Islands

Sunday, July 1, 2018

First Round

Group A
Argentina flag ARG
Uruguay flag URU
Time TBD
@Argentina
Panama flag PAN
Paraguay flag PAR
Time TBD
@Panama
Group C
Cuba flag CUB
USA flag USA
Time TBD
@Cuba
Puerto Rico flag PUR
Mexico flag MEX
Time TBD
@Puerto Rico

Monday, July 2, 2018

First Round

Group B
Chile flag CHI
Venezuela flag VEN
Time TBD
@Chile
Colombia flag COL
Brazil flag BRA
Time TBD
@Columbia
Group D
Canada flag CAN
U.S. Virgin Islands flag ISV
Time TBD
@Canada
Dominican Republic flag DOM
Bahamas flag BAH
Time TBD
@Dominican Republic

Thursday, September 13, 2018

Second Round

Group F
D1
B2
Time TBD
@TBA
D2
B3
Time TBD
@TBD
D3
B1
Time TBD
@TBD

Friday, September 14, 2018

Second Round

Group E
C1
A2
Time TBD
@TBD
C2
A3
Time TBD
@TBD
C3
A1
Time TBD
@TBD

Sunday, September 16, 2018

Second Round

Group F
B1
D2
Time TBD
@TBD
B2
D3
Time TBD
@TBD
B3
D1
Time TBD
@TBD

Monday, September 17, 2018

Second Round

Group E
A1
C2
Time TBD
@TBD
A2
C3
Time TBD
@TBD
A3
C1
Time TBD
@TBD

Thursday, November 29, 2018

Second Round

Group E
A1
C1
Time TBD
@TBD
A2
C2
Time TBD
@TBD
A3
C3
Time TBD
@TBD

Friday, November 30, 2018

Second Round

Group F
B1
D1
Time TBD
@TBD
B2
D2
Time TBD
@TBD
B3
D3
Time TBD
@TBD

Sunday, December 2, 2018

Second Round

Group E
A1
C3
Time TBD
@TBD
A2
C1
Time TBD
@TBD
A3
C2
Time TBD
@TBD

Monday, December 3, 2018

Second Round

Group F
B1
D3
Time TBD
@TBD
B2
D1
Time TBD
@TBD
B3
D2
Time TBD
@TBD

Thursday, February 21, 2019

Second Round

Group F
D1
B3
Time TBD
@TBD
D2
B1
Time TBD
@TBD
D3
B2
Time TBD
@TBD

Friday, February 22, 2019

Second Round

Group E
C1
A3
Time TBD
@TBD
C2
A1
Time TBD
@TBD
C3
A2
Time TBD
@TBD

Sunday, February 24, 2019

Second Round

Group F
D1
B1
Time TBD
@TBD
D2
B2
Time TBD
@TBD
D3
B3
Time TBD
@TBD

Monday, February 25, 2019

Second Round

Group E
C1
A1
Time TBD
@TBD
C2
A2
Time TBD
@TBD
C3
A3
Time TBD
@TBD

Coach Licensing & Organization Accreditation Login



Forgot Password?