menu close twitter facebook snapchat instagram youtube article basketball gallery graph left-arrow right-arrow search star trophy video net clipboard shield-check shield-star stopwatch filter reset

Men's Teams

USA Men's Teams Schedule
Feb 20, 2020 7:00 PM est / ESPN+
USA - vs. Puerto Rico -
USA Men's AmeriCup Qualifying Team
2020-21 FIBA AmeriCup Qualifying
Feb 23, 2020 3:00 PM est / ESPN+
USA - vs. Puerto Rico -
USA Men's AmeriCup Qualifying Team
2020-21 FIBA AmeriCup Qualifying
Apr 10, 2020 10:00 PM est / ESPN
USA - vs. World -
USA Men's Junior National Team
2020 Nike Hoop Summit

Men's Shop

REPRESENT YOUR FAVORITE PLAYERS

Shop Now USA Basketball

Women's Teams

USA Women's Teams Schedule
Jan 27, 2020 7:00 PM est / ESPN2
USA - vs. University of Connecticut -
USA Women's National Team Tour
2020 USA Women's National Team
Feb 02, 2020 2:00 PM est / ESPN
USA - vs. University of Louisville -
USA Women's National Team Tour
2020 USA Women's National Team
Feb 06, 2020 2:00 PM est / ESPN+
USA - vs. Serbia -
2020 FIBA Olympic Qualfying Tournament
2020 USA Women's National Team

Women's Shop

GRAB YOUR OFFICIAL TEAM SHIRTS NOW

Shop Now USA Basketball
2019-20 Olympic Qualifying Games

2020 FIBA Olympic Qualifying Tournament Groups

Belgrade (SRB) W-L
Mozambique flag Mozambique 0-0
Nigeria flag Nigeria 0-0
Serbia flag Serbia 0-0
USA flag USA 0-0
Bourges (FRA) W-L
Australia flag Australia 0-0
Brazil flag Brazil 0-0
France flag France 0-0
Puerto Rico flag Puerto Rico 0-0
Foshan (CHN) W-L
China flag China 0-0
Great Britain flag Great Britain 0-0
South Korea flag South Korea 0-0
Spain flag Spain 0-0
Ostend (BEL) W-L
Belgium flag Belgium 0-0
Canada flag Canada 0-0
Japan flag Japan 0-0
Sweden flag Sweden 0-0

The top three finishing teams out of each group will advance to play in the 2020 Olympic Games. The USA and Japan have already qualified and if they are not in the top three in their respective groups, only the top two teams will earn an Olympic berth.

2019 Pre-Olympic Qualifying Groups Final Standings

Group A (Americas) W-L
1.  Canada flag Canada 3-0
2.  Puerto Rico flag Puerto Rico 2-1
3.  Cuba flag Cuba 1-2
4.  Dominican Rep. flag Dominican Rep. 0-3
Group B (Americas) W-L
1.  USA flag USA 3-0
2.  Brazil flag Brazil 2-1
3.  Colombia flag Colombia 1-2
4.  Argentina flag Argentina 0-3
Group C (Asia) W-L
1.  China flag China* 2-1
2.  South Korea flag South Korea* 2-1
3.  New Zealand flag New Zealand* 2-1
4.  Philippines flag Philippines 0-3
Group D (Asia) W-L
1.  Japan flag Japan 3-0
2.  Australia flag Australia 2-1
3.  Taiwan flag Taiwan 1-2
4.  India flag India 0-3
Group E (Africa) W-L
1.  Nigeria flag Nigeria 3-0
2.  Mozambique flag Mozambique 2-1
3.  Dem. Rep. of Congo flag Dem. Rep. of Congo 0-2
Group F (Africa) W-L
1.  Senegal flag Senegal 2-1
2.  Mali flag Mali 1-2
3.  Angola flag Angola 0-2

NOTE: The 2020 FIBA World Olympic Qualifying Tournament field has been set. The 16 participating teams are Australia, Belgium, Brazil, Canada, China, France, Great Britain, Japan, Mozambique, Nigeria, Puerto Rico, Serbia, South Korea, Spain, Sweden and the USA. Hosts for the Feb. 6-9 Olympic Qualifying Tournaments are Belgium, China, France and Serbia.

Thursday, November 14, 2019

First Round

Africa
Nigeria flag NGR 20
Dem. Rep. of Congo flag COD 0
9:30 AM EST
Final
@Mozambique (forfeit)
Senegal flag SEN 75
Angola flag ANG 71
12:00 PM EST
Final
@Mozambique
Americas
Brazil flag BRA 61
USA flag USA 76
4:30 PM EST
Final
@Bahía Blanca, ARG
Colombia flag COL 67
Argentina flag ARG 63
7:00 PM EST
Final
@Bahía Blanca, ARG
Dominican Rep. flag DOM 58
Puerto Rico flag PUR 108
7:00 PM EST
Final
@Edmonton, CAN
Canada flag CAN 110
Cuba flag CUB 53
9:30 PM EST
Final
@Edmonton, CAN
Asia-Oceania
South Korea flag KOR 81
China flag CHN 80
12:30 AM EST
Final
@New Zealand
New Zealand flag NZL 111
Philippines flag PHI 54
1:30 AM EST
Final
@New Zealand
Australia flag AUS 84
Taiwan flag TPE 51
4:00 AM EST
Final
@Malaysia
Japan flag JPN 120
India flag IND 29
7:00 AM EST
Final
@Malaysia

Friday, November 15, 2019

First Round

Africa
Angola flag ANG 45
Mali flag MLI 65
9:30 AM EST
Final
@Mozambique
Dem. Rep. of Congo flag COD 0
Mozambique flag MOZ 20
12:00 PM EST
Final
@Mozambique

Saturday, November 16, 2019

First Round

Africa
Mali flag MLI 53
Senegal flag SEN 58
9:30 AM EST
Final
@Mozambique
Mozambique flag MOZ 48
Nigeria flag NGR 57
12:00 PM EST
Final
@Mozambique
Americas
Colombia flag COL 33
Brazil flag BRA 61
4:30 PM EST
Final
@Bahía Blanca, ARG
Cuba flag CUB 70
Dominican Rep. flag DOM 68
4:30 PM EST
Final
@Edmonton, CAN
USA flag USA 91
Argentina flag ARG 34
7:00 PM EST
Final
@Bahía Blanca, ARG
Puerto Rico flag PUR 80
Canada flag CAN 84
7:00 PM EST
Final
@Edmonton, CAN
Asia-Oceania
India flag IND 29
Australia flag AUS 114
4:00 AM EST
Final
@Malaysia
Taiwan flag TPE 57
Japan flag JPN 83
7:00 AM EST
Final
@Malaysia
Philippines flag PHI 75
South Korea flag KOR 114
9:00 PM EST
Final
@New Zealand
China flag CHN 94
New Zealand flag NZL 71
11:30 PM EST
Final
@New Zealand

Sunday, November 17, 2019

First Round

Africa
Nigeria flag NGR 74
Mali flag MLI 59
8:30 AM EST
Final
@Mozambique (Winner advances to the 2020 OQT)
Senegal flag SEN 49
Mozambique flag MOZ 56
11:00 AM EST
Final
@Mozambique (Winner advances to the 2020 OQT)
Americas
Cuba flag CUB 81
Puerto Rico flag PUR 83
3:30 PM EST
Final
@Edmonton, CAN
USA flag USA 104
Colombia flag COL 48
4:30 PM EST
Final
@Bahía Blanca, ARG
Dominican Rep. flag DOM 60
Canada flag CAN 110
6:00 PM EST
Final
@Edmonton, CAN
Argentina flag ARG 55
Brazil flag BRA 77
7:00 PM EST
Final
@Bahía Blanca, ARG
Asia-Oceania
South Korea flag KOR 65
New Zealand flag NZL 69
Time TBD
Final
@New Zealand
Taiwan flag TPE 79
India flag IND 56
2:00 AM EST
Final
@Malaysia
Japan flag JPN 82
Australia flag AUS 69
5:00 AM EST
Final
@Malaysia
Philippines flag PHI 49
China flag CHN 127
9:00 PM EST
Final
@New Zealand

Thursday, February 6, 2020

Second Round

Belgrade
Nigeria flag NGR
Mozambique flag MOZ
11:00 AM EST
@Serbia
USA flag USA
Serbia flag SRB
2:00 PM EST
@Serbia
Bourges
Puerto Rico flag PUR
Brazil flag BRA
12:00 PM EST
@France
France flag FRA
Australia flag AUS
2:30 PM EST
@France
Foshan
South Korea flag KOR
Spain flag ESP
2:00 AM EST
@China
China flag CHN
Great Britain flag GBR
6:35 AM EST
@China
Ostende
Japan flag JPN
Sweden flag SWE
12:05 PM EST
@Belgium
Canada flag CAN
Belgium flag BEL
2:35 PM EST
@Belgium

Saturday, February 8, 2020

Second Round

Belgrade
Serbia flag SRB
Nigeria flag NGR
11:00 AM EST
@Serbia
Mozambique flag MOZ
USA flag USA
2:00 PM EST
@Serbia
Bourges
Australia flag AUS
Puerto Rico flag PUR
12:00 PM EST
@France
Brazil flag BRA
France flag FRA
2:30 PM EST
@France
Foshan
Great Britain flag GBR
South Korea flag KOR
2:00 AM EST
@China
Spain flag ESP
China flag CHN
6:35 AM EST
@China
Ostende
Belgium flag BEL
Japan flag JPN
12:05 PM EST
@Belgium
Sweden flag SWE
Canada flag CAN
2:35 PM EST
@Belgium

Sunday, February 9, 2020

Second Round

Belgrade
Serbia flag SRB
Mozambique flag MOZ
11:00 AM EST
@Serbia
Nigeria flag NGR
USA flag USA
2:00 PM EST
@Serbia
Bourges
Brazil flag BRA
Australia flag AUS
8:00 AM EST
@France
France flag FRA
Puerto Rico flag PUR
10:30 AM EST
@France
Foshan
Great Britain flag GBR
Spain flag ESP
2:00 AM EST
@China
South Korea flag KOR
China flag CHN
6:35 AM EST
@China
Ostende
Sweden flag SWE
Belgium flag BEL
9:00 AM EST
@Belgium
Canada flag CAN
Japan flag JPN
12:05 PM EST
@Belgium

Coach Licensing & Organization Accreditation Login



Forgot Password?