menu close twitter facebook snapchat instagram youtube article basketball gallery graph left-arrow right-arrow search star trophy video net clipboard shield-check shield-star stopwatch

Men's Teams

Nov 23, 2017 7:30 PM est
USA 85 vs. PUR 78
FIBA World Cup of Basketball for Men
2017-19 Americas World Cup Qualifier
Nov 26, 2017 5:00 PM est
USA 91 vs. MEX 55
FIBA World Cup of Basketball for Men
2017-19 Americas World Cup Qualifier

Men's Shop

REPRESENT YOUR FAVORITE PLAYERS

Shop Now USA Basketball

Women's Teams

2017 USA Women's Teams Schedule
Aug 12, 2017 3:00 PM edt
USA 78 vs. AUS 60
USA Women's U23 National Team
2017 U24 Four Nations Tournament
Aug 13, 2017 3:00 PM edt
USA 107 vs. CAN 61
USA Women's U23 National Team
2017 U24 Four Nations Tournament
Aug 15, 2017 3:00 PM edt
USA 103 vs. JPN 71
USA Women's U23 National Team
2017 U24 Four Nations Tournament

Women's Shop

GRAB YOUR OFFICIAL TEAM SHIRTS NOW

Shop Now USA Basketball

Preliminary Round Groups

Group A W-L
Belarus flag Belarus 0-0
Colombia flag Colombia 0-0
France flag France 0-0
Japan flag Japan 0-0
Group B W-L
China flag China 0-0
Italy flag Italy 0-0
Mali flag Mali 0-0
USA flag USA 0-0
Group C W-L
Argentina flag Argentina 0-0
Hungary flag Hungary 0-0
New Zealand flag New Zealand 0-0
Spain flag Spain 0-0
Group D W-L
Angola flag Angola 0-0
Australia flag Australia 0-0
Canada flag Canada 0-0
Latvia flag Latvia 0-0

Saturday, July 21, 2018

Preliminary Round

Group A
Japan flag JPN
France flag FRA
11:30 AM EDT
@Sports Palace | Minsk, Belarus
Colombia flag COL
Belarus flag BLR
2:30 PM EDT
@Sports Palace | Minsk, Belarus
Group B
China flag CHN
Mali flag MLI
7:00 AM EDT
@Sports Palace | Minsk, Belarus
USA flag USA
Italy flag ITA
9:15 AM EDT
@Sports Palace | Minsk, Belarus
Group C
New Zealand flag NZL
Spain flag ESP
7:15 AM EDT
@Falcon Club | Minsk, Belarus
Argentina flag ARG
Hungary flag HUN
9:30 AM EDT
@Falcon Club | Minsk, Belarus
Group D
Latvia flag LAT
Canada flag CAN
11:45 AM EDT
@Falcon Club | Minsk, Belarus
Angola flag ANG
Australia flag AUS
2:00 PM EDT
@Falcon Club | Minsk, Belarus

Sunday, July 22, 2018

Preliminary Round

Group A
France flag FRA
Colombia flag COL
1:00 PM EDT
@Falcon Club | Minsk, Belarus
Belarus flag BLR
Japan flag JPN
1:30 PM EDT
@Sports Palace | Minsk, Belarus
Group B
Italy flag ITA
China flag CHN
6:15 AM EDT
@Falcon Club | Minsk, Belarus
Mali flag MLI
USA flag USA
8:30 AM EDT
@Falcon Club | Minsk, Belarus
Group C
Hungary flag HUN
New Zealand flag NZL
6:45 AM EDT
@Sports Palace | Minsk, Belarus
Spain flag ESP
Argentina flag ARG
11:00 AM EDT
@Sports Palace | Minsk, Belarus
Group D
Australia flag AUS
Latvia flag LAT
10:45 AM EDT
@Falcon Club | Minsk, Belarus
Canada flag CAN
Angola flag ANG
11:15 AM EDT
@Sports Palace | Minsk, Belarus

Tuesday, July 24, 2018

Preliminary Round

Group A
Japan flag JPN
Colombia flag COL
Time TBD
@Falcon Club | Minsk, Belarus
Belarus flag BLR
France flag FRA
Time TBD
@Sports Palace | Minsk, Belarus
Group B
Italy flag ITA
Mali flag MLI
Time TBD
@Falcon Club | Minsk, Belarus
China flag CHN
USA flag USA
Time TBD
@Sports Palace | Minsk, Belarus
Group C
Argentina flag ARG
New Zealand flag NZL
Time TBD
@Falcon Club | Minsk, Belarus
Spain flag ESP
Hungary flag HUN
Time TBD
@Sports Palace | Minsk, Belarus
Group D
Angola flag ANG
Latvia flag LAT
Time TBD
@Falcon Club | Minsk, Belarus
Canada flag CAN
Australia flag AUS
Time TBD
@Sports Palace | Minsk, Belarus

Wednesday, July 25, 2018

Round of 16

A1
B4
Time TBD
@Minsk, Belarus
A2
B3
Time TBD
@Minsk, Belarus
A3
B2
Time TBD
@Minsk, Belarus
A4
B1
Time TBD
@Minsk, Belarus
C1
D4
Time TBD
@Minsk, Belarus
C2
D3
Time TBD
@Minsk, Belarus
C3
D2
Time TBD
@Minsk, Belarus
C4
D1
Time TBD
@Minsk, Belarus

Friday, July 27, 2018

Classification Quarterfinals

Loser A1/B4
Loser C2/D3
Time TBD
@Minsk, Belarus (CQ1)
Loser A2/B3
Loser C1/D4
Time TBD
@Minsk, Belarus (CQ2)
Loser A3/B2
Loser C4/D1
Time TBD
@Minsk, Belarus (CQ3)
Loser A4/B1
Loser C3/D2
Time TBD
@Minsk, Belarus (CQ4)

Friday, July 27, 2018

Medal Quarterfinals

Winner A1/B4
Winner C2/D3
Time TBD
Q1
@Minsk, Belarus (Q1)
Winner A2/B3
Winner C1/D4
Time TBD
@Minsk, Belarus (Q2)
Winner A3/B2
Winner C4/D1
Time TBD
@Minsk, Belarus (Q3)
Winner A4/B1
Winner C3/D2
Time TBD
@Minsk, Belarus (Q4)

Saturday, July 28, 2018

Classification Semifinals

Loser CQ1
Loser CQ3
Time TBD
@Minks, Belarus (13-16th CS1)
Loser CQ2
Loser CQ4
Time TBD
@Minks, Belarus (13-16th CS2)
Loser Q1
Loser Q3
Time TBD
@Minks, Belarus (5-8th CS1)
Loser Q2
Loser Q4
Time TBD
@Minks, Belarus (5-8th CS2)
Winner CQ1
Winner CQ3
Time TBD
@Minks, Belarus (9-12th CS1)
Winner CQ2
Winner CQ4
Time TBD
@Minks, Belarus (9-12th CS2)

Saturday, July 28, 2018

Medal Semifinals

Winner Q1
Winner Q3
Time TBD
@Minks, Belarus (Semifinal 1)
Winner Q2
Winner Q4
Time TBD
@Minks, Belarus (Semifinal 2)

Sunday, July 29, 2018

15th/16th Place Game

Losers of 13-16th semifinals
TBD
Time TBD
@Minsk, Belarus

Sunday, July 29, 2018

13th/14th Place Game

Winners of 13-16th semifinals
TBD
Time TBD
@Minsk, Belarus

Sunday, July 29, 2018

11th/12th Place Game

Losers of 9-12th semifinals
TBD
Time TBD
@Minsk, Belarus

Sunday, July 29, 2018

9th/10th Place Game

Winners of 9-12th semifinals
TBD
Time TBD
@Minsk, Belarus

Sunday, July 29, 2018

7th/8th Place Game

Losers of 5-8th semifinals
TBD
Time TBD
@Minsk, Belarus

Sunday, July 29, 2018

5th/6th Place Game

Winners of 5-8th semifinals
TBD
Time TBD
@Minsk, Belarus

Sunday, July 29, 2018

Bronze Medal Game

Semifinals 1 Loser
Semifinals 2 Loser
Time TBD
@Minsk, Belarus

Sunday, July 29, 2018

Gold Medal Game

Semifinals 1 Winner
Semifinals 2 Winner
Time TBD
@Minsk, Belarus

Coach Licensing & Organization Accreditation Login



Forgot Password?